Prigożyn chciał schwytać Szojgu i Gierasimowa podczas ich wizyty w regionie Rostowa

Jewgienij Prigożyn zamierzał pojmać przywódców rosyjskich sił zbrojnych podczas ich wizyty w południowej Rosji. O planach lider Grupy Wagnera FSB dowiedziała się kilka dni wcześniej - informuje "The Wall Street Journal (WSJ)".

Publikacja: 28.06.2023 16:25

Jewgienij Prigożyn

Jewgienij Prigożyn

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 490

Według źródła "WSJ", zachodni wywiad, analizując przechwycone rozmowy i zdjęcia satelitarne, również dowiedział się o planach Prigożyna.

Według zachodnich urzędników plan miał duże szanse powodzenia, ale nie powiódł się po tym, jak FSB uzyskałą informacje na temat planów lidera Grupy Wagnera.

Prigożyn dowiedział się o tym i musiał improwizować. Zainicjował przejęcie Rostowa, a następnie "marsz sprawiedliwości" na Moskwę.

Łatwość, z jaką Wagner był w stanie zająć obiekty wojskowe w Rostowie, może wskazywać, że niektórzy dowódcy wojskowi mogli być zaangażowani w spisek, uważają źródła wywiadowcze na Zachodzie. Zachodni urzędnicy uważają również, że Prigożyn podzielił się swoimi zamiarami z wysokimi rangą oficerami, wśród których mógł być zastępca dowódcy ugrupowania na Ukrainie, generał Siergiej Surowikin. Nie wiadomo, czy Surowikin przekazał informacje o planach Prigożina do FSB.

Czytaj więcej

"NYT": Ważny rosyjski generał wiedział o planach Jewgienija Prigożyna

Według amerykańskiego wywiadu istnieją oznaki, że inni generałowie mogli poprzeć próbę Prigożyna zmiany kierownictwa rosyjskiego Ministerstwa Obrony - zauważył "New York Times". Szef Grupy Wagnera nie zbuntowałby się, gdyby nie wierzył, że inni rządzący przyjdą mu z pomocą, uważają obecni i byli amerykańscy urzędnicy.

Prigożyn wierzył, że część sił zbrojnych poprze jego bunt i sprzeciwi się dowództwu- powiedziały "WSJ" źródła wywiadowcze. Według nich, przygotowując się do powstania, wagnerowcy zgromadzili duże ilości amunicji, paliwa i sprzętu wojskowego, w tym czołgów, pojazdów opancerzonych i sprzętu obrony powietrznej. Te ostatnie zostały wykorzystane podczas marszu na Moskwę, w wyniku którego zestrzelono helikoptery i samoloty rosyjskich sił zbrojnych, zabijając około 20 pilotów.  

Czytaj więcej

Andrzej Duda w Kijowie. Prezydent mówił o członkostwie Ukrainy w NATO

Po otrzymaniu tych danych zachodni wywiad zastanawiał się, w jakim stopniu Putin kontrolował sytuację w służbach bezpieczeństwa, skoro FSB wiedziała o zbliżającym się powstaniu, ale ostatecznie konwój Grupy Wagnera zatrzymał się zaledwie 200 km od Moskwy.

Marsz Grupy Wagnera

W piątek Jewgienij Prigożyn oświadczył, że najemnicy Grupy Wagnera zostali ostrzelani na polecenie resortu obrony Rosji. W związku z tym Prigożyn i jego ludzie rozpoczęli "Marsz Sprawiedliwości" - w sobotę rano najemnicy zajęli Rostów nad Donem, po czym ruszyli na Moskwę.

Marsz wagnerowców zakończył się niespełna 200 km od rosyjskiej stolicy po tym, jak doszło do porozumieniu między Kremlem a Prigożynem. W mediacjach uczestniczył rządzący Białorusią Aleksander Łukaszenko.

Bunt Prigożyna. Sprawa karna umorzona

W sobotę Prokuratura Generalna Rosji oświadczyła, że 23 czerwca Komitet Śledczy FSB wszczął postępowanie karne przeciwko Prigożynowi na podstawie artykułu 279 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej, który mówi o organizacji zbrojnej rebelii. Na podstawie tego artykułu winnego można skazać na 20 lat więzienia.

We wtorek rosyjskie służby podały, że sprawa została zamknięta, a w toku śledztwa w sprawie kryminalnej ustalono, że uczestnicy buntu z 24 czerwca wstrzymali prowadzenie działań niezgodnych z prawem.

Według źródła "WSJ", zachodni wywiad, analizując przechwycone rozmowy i zdjęcia satelitarne, również dowiedział się o planach Prigożyna.

Według zachodnich urzędników plan miał duże szanse powodzenia, ale nie powiódł się po tym, jak FSB uzyskałą informacje na temat planów lidera Grupy Wagnera.

Pozostało 92% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna na Bliskim Wschodzie wisi w powietrzu
Konflikty zbrojne
Ukraińcy strzelają do Rosjan amunicją z Indii. Indie nie protestują
Konflikty zbrojne
Eksplodujące radiotelefony Hezbollahu. To był najbardziej krwawy dzień w Libanie od roku
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć drugą armię świata. Czy Putin szykuje się do długiej wojny?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Konflikty zbrojne
Wybuchające pagery w Libanie. Hezbollah upokorzony i zdruzgotany