W przededniu Dnia Zwycięstwa Rosjanie zaatakowali Kijów i Odessę

Rosja przeprowadziła zakrojone na dużą skalę uderzenie powietrzne na Kijów i inne cele na Ukrainie w nocy z niedzieli na poniedziałek, w przededniu Dnia Zwycięstwa, rocznicy zakończenia II wojny światowej, która obchodzona jest w Rosji 9 maja.

Aktualizacja: 08.05.2023 10:51 Publikacja: 08.05.2023 05:16

Skutki rosyjskiego ataku na Odessę

Skutki rosyjskiego ataku na Odessę

Foto: Dowództwo Operacyjne "Południe"

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 439

W wyniku uderzenia z użyciem dronów-kamikadze na Kijów rannych zostało co najmniej pięć osób - podają ukraińskie władze.

Rosyjskie pociski Ch-22 spadły też na położoną nad Morzem Czarnym Odessę, uszkadzając magazyn z żywnością. Doniesienia o eksplozjach napływają też z innych części Ukrainy.

Drony spadają na Kijów

Nowa fala ataków powietrznych na Ukrainę ma miejsce w czasie, gdy Rosja przygotowuje się do obchodów Dnia Zwycięstwa, których najważniejszą częścią będzie parada wojskowa na Placu Czerwonym w Moskwie. W czasie obchodów rocznicy zakończenia II wojny światowej w rosyjskiej stolicy przemówienie ma wygłosić Władimir Putin.

Władze Rosji, rozpoczynając wojnę z Ukrainą przekonywały, że ich celem jest rzekoma denazyfikacja Ukrainy sugerując, iż obecne władze w Kijowie są nową inkarnacją nazizmu, pokonanego przez Rosjan w czasie II wojny światowej.

Czytaj więcej

Henry Kissinger deklaruje, że pojechałby do Rosji rozmawiać z Putinem

W Kijowie, w rejonie sołomiańskim, trzy osoby zostały ranne w wyniku eksplozji będącej następstwem ataku z użyciem drona-kamikadze, a dwie kolejne osoby zostały poszkodowane w związku z upadkiem szczątków drona w rejonie swiatoszyńskim - obie te dzielnice znajdują się w zachodniej części Kijowa. O rannych poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram mer Kijowa, Witalij Kliczko.

Kijowska administracja wojskowa podaje też, że szczątki drona spadły na pas startowy lotniska cywilnego Kijów-Żulany, nie wywołując jednak pożaru na lotnisku.

W rejonie szewczenkowskim szczątki drona uszkodziły dwupiętrowy budynek, a także gazociąg.

Reuters, powołując się na świadków, informuje o eksplozjach, które były słyszane w Kijowie. Władze informowały, że eksplozje są efektem aktywności obrony przeciwlotniczej, odpierającej atak na miasto.

Eksplozje w Odessie i obwodach zaporoskim oraz chersońskim

Równolegle z atakiem na Kijów Rosjanie zaatakowali Odessę - rosyjskie lotnictwo strategiczne miało wystrzelić w kierunku położonego nad Morzem Czarnym miasta pociski Ch-22. Serhij Bratczuk, rzecznik odeskiej administracji wojskowej, na swoim kanale w serwisie Telegram zamieścił zdjęcia dużego budynku w płomieniach informując, że Rosjanie zaatakowali m.in. magazyn z żywnością.

Podczas trwającego kilka godzin alarmu powietrznego obejmującego 2/3 Ukrainy, ukraińskie media informowały też o eksplozjach w obwodach chersońskim i zaporoskim, na południowym-wschodzie kraju.

Władimir Rogow, przedstawiciel okupacyjnych władz obwodu zaporoskiego podał, że Rosjanie zaatakowali pozycje ukraińskiej armii w pobliżu miejscowości Orichiw.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w nocy nad Ukrainą zestrzelono 35 dronów-kamikadze - czyli wszystkie drony wysłane przez Rosjan w kierunku celów na Ukrainie.

Z informacji przekazywanych przez Kijowską Miejską Administrację Wojskową wynika, że tylko nad Kijowem zestrzelono w nocy ponad 30 dronów.

Witalij Kliczko, mer Kijowa, poinformował po kilku godzinach, że przeciwko Kijowowi wysłano 36 dronów-kamikadze i że był to najbardziej zmasowany atak powietrzny na ukraińską stolicę od początku wojny.

W wyniku uderzenia z użyciem dronów-kamikadze na Kijów rannych zostało co najmniej pięć osób - podają ukraińskie władze.

Rosyjskie pociski Ch-22 spadły też na położoną nad Morzem Czarnym Odessę, uszkadzając magazyn z żywnością. Doniesienia o eksplozjach napływają też z innych części Ukrainy.

Pozostało 91% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna na Bliskim Wschodzie wisi w powietrzu
Konflikty zbrojne
Ukraińcy strzelają do Rosjan amunicją z Indii. Indie nie protestują
Konflikty zbrojne
Eksplodujące radiotelefony Hezbollahu. To był najbardziej krwawy dzień w Libanie od roku
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć drugą armię świata. Czy Putin szykuje się do długiej wojny?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Konflikty zbrojne
Wybuchające pagery w Libanie. Hezbollah upokorzony i zdruzgotany