Monachium. Spotkanie Blinkena i Wanga Yi z balonem w tle

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken i członek Biura Politycznego Wang Yi, szef biura Komisji Spraw Zagranicznych Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KC KPCh), spotkali się w sobotę na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Publikacja: 18.02.2023 22:31

Antony Blinken, Wang Yi

Antony Blinken, Wang Yi

Foto: AFP, PAP/EPA, JOHANNES SIMON

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 360

Poinformował o tym Reuters, powołując się na rzecznika Departamentu Stanu.

Spotkanie miało związek z toczącym się sporem między dwoma mocarstwami światowymi dotyczącym chińskiego balona szpiegowskiego,  zestrzelonego przez Stany Zjednoczone.

W ciągu ostatnich dni USA zestrzeliły kilka podejrzanych obiektów nad swoim terytorium.

Czytaj więcej

USA mają szczątki balonu z Chin. Nie mają szczątków innych zestrzelonych obiektów

Spór o balon, który przeleciał nad Stanami Zjednoczonymi i Kanadą, zanim został zestrzelony na rozkaz prezydenta Joe Bidena, zaszkodził stosunkom dwustronnym, szczególnie że nastąpił w czasie, gdy Zachód bacznie obserwuje reakcję Pekinu na wojnę w Ukrainie.

Wcześniej w sobotę Wang zaatakował Stany Zjednoczone, oskarżając je o naruszenie międzynarodowych norm poprzez „histeryczne” zachowanie, jakim miało być zestrzelenie balonu.

- Wysłanie zaawansowanego myśliwca w celu zestrzelenia balonu pociskiem, takie zachowanie jest niewiarygodne, niemal histeryczne – powiedział Wang. - Na całym świecie jest tak wiele balonów i mają je różne kraje, więc czy Stany Zjednoczone zamierzają je wszystkie zestrzelić?

- Prosimy Stany Zjednoczone o okazanie szczerości i naprawienie błędów, stawienie czoła i rozwiązanie tego incydentu, który zaszkodził stosunkom chińsko-amerykańskim - mówił szef chińskiej dyplomacji.

Nie wiadomo dokładnie, jakie tematy poruszono podczas spotkania Blinken-Wang.

- Możemy potwierdzić, że sekretarz stanu Blinken zakończył spotkanie z Wang Yi na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa – powiedział rzecznik Departamentu Stanu. Według niego rozmowy odbywały się "z dala od mediów".

Rzecznik przekazał jedynie, że Blinken miał zapewnić, iż ​​Waszyngton nie dąży do „nowej zimnej wojny” z Pekinem oraz po raz kolejny ostrzec ChRL przed konsekwencjami udzielenia pomocy materialnej i technicznej Rosji w jej napaści na Ukrainę.

Rosyjska państwowa agencja TASS z kolei pisze, że szef amerykańskiej dyplomacji zapewnił Wanga, że w amerykańskiej zasadzie „jednych Chin” nic się nie zmieniło. Podkreślił również, że incydenty, takie jak naruszenie suwerenności USA przez chiński balon meteorologiczny, „nigdy więcej nie powinny się powtórzyć” – cytuje dyplomatę agencja.

Poinformował o tym Reuters, powołując się na rzecznika Departamentu Stanu.

Spotkanie miało związek z toczącym się sporem między dwoma mocarstwami światowymi dotyczącym chińskiego balona szpiegowskiego,  zestrzelonego przez Stany Zjednoczone.

Pozostało 91% artykułu
Konflikty zbrojne
Stany Zjednoczone wiedziały o ataku Rosji. Moskwa wysłała ostrzeżenie
Konflikty zbrojne
Putin w orędziu do narodu: Rosja uderzyła w Ukrainę najnowszym systemem rakietowym
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie: Rakietowe uderzenia na obwód kurski i mściwy szantaż Putina
Konflikty zbrojne
Atak rakietowy na Dniepr. Rosja nie użyła pocisku balistycznego ICBM?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Konflikty zbrojne
Ukraina zaatakowana przez Rosję pociskiem międzykontynentalnym