Od początku roku do końca kwietnia cudzoziemcy złożyli 2493 wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium RP, które objęły 3799 osób – wynika z danych Urzędu do spraw Cudzoziemców. Liczba nie maleje – tylko w kwietniu złożono 571 wniosków dla 778 osób. Najliczniej o ochronę ubiegają się: obywatele Białorusi (825 osób), Ukrainy (664), Rosji (228), Iraku (256) i Afganistanu (86).
Jak wskazuje Jakub Dudziak, rzecznik urzędu, zmienił się profil obywateli Rosji ubiegających się o ochronę w Polsce. Przez ostatnie 30 lat dominowali Czeczeni (70–90 proc. wniosków składanych przez obywateli Rosji). – W tym roku narodowość czeczeńską zadeklarowało około 30 proc. wnioskodawców z tego kraju. Rośnie natomiast liczba wniosków składanych przez osoby deklarujące narodowość rosyjską i są to przeważnie mężczyźni w wieku poborowym – wskazuje Dudziak. O tym trendzie pisała „Rzeczpospolita”. W tym roku najwięcej wniosków złożyli mężczyźni, bo aż 2,2 tys., głównie w przedziale wiekowym 18–34 lata.
Blisko trzykrotnie spadła liczba cudzoziemców przebywających w ośrodkach strzeżonych Straży Granicznej
Wciąż najliczniejszą grupę narodowościową, której Polska przyznaje ochronę, są Białorusini – trend nie zmienia się od blisko dwóch lat. Jednak status uchodźcy (osoba taka musi udowodnić, że była w swoim kraju prześladowana) jest przyznawany rzadko. Na 3460 decyzji status uchodźcy nadano tylko 141 cudzoziemcom, a ochronę uzupełniającą 1377 osobom (prawie wszyscy to Białorusini). Status uchodźcy otrzymali głównie obywatele Białorusi (78 osób) i Afganistanu (32 osoby). Odmowę otrzymało blisko 500 cudzoziemców, głównie z Rosji i Iraku. Postępowania blisko 1,5 tys. osób, głównie z Iraku i Afganistanu zostały umorzone, bo osoby te wyjechały z Polski.
Obywatele Ukrainy również złożyli rekordową liczbę wniosków o ochronę, jednak aż 188 z nich umorzono. Powód jest zaskakujący. Jak wyjaśnia rzecznik urzędu, „ze względu na brak możliwości podjęcia pracy podczas procedury o udzielenie ochrony międzynarodowej większość wnioskodawców z Ukrainy rezygnuje i rejestruje się na ochronę czasową”. 18-miesięczny legalny pobyt gwarantuje Ukraińcom, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego specustawa. Otrzymują pomoc socjalną, dach nad głową, możliwość kształcenia i świadczeń medycznych na takich samych prawach jak wszyscy obywatele UE. Mogą również pracować – osoby w procedurze uchodźczej mają zakaz zarobkowania.