Przepis na udane zakupy bez nadwyrężania budżetu

Jeśli kupujesz ubrania, których później praktycznie nie nosisz, wydajesz (za) dużo pieniędzy na zakupy, a w twojej szafie zalegają ogromne ilości takich samych ubrań – ten przepis jest dla Ciebie. Podpowiemy Ci na co zwrócić uwagę i czym się kierować w trakcie zakupów odzieżowych, żeby wydawać mniej, a nosić się lepiej.

Publikacja: 03.12.2020 09:36

Przepis na udane zakupy bez nadwyrężania budżetu

Na początek

Przyznaj, że posiadasz za dużo rzeczy. Od tego należy zacząć.

Określ i zanotuj swoje ulubione kolory

Zapisz kolory, które Twoim zdaniem najbardziej Ci pasują i w których dobrze się czujesz. Pamiętaj, że na początek nie powinno ich być za dużo – wybierz kilka takich, których jesteś pewien. Jeśli nie masz pewności, które kolory są dla Ciebie najbardziej odpowiednie bądź nie chcesz zbyt dużo czasu poświęcać ubraniom, postaw na kolory neutralne. W przypadku stonowanej garderoby szansa, że losowo wybrane rzeczy będą do siebie pasować wynosi jakieś 90%. Neutralna kolorystyka sprawi, że Twoje kreacje będą wyważone, a jednocześnie zgodne z aktualnymi trendami modowymi.

Kupuj w myśl zasady „jedna sztuka wystarczy”

Pogódź się z myślą o posiadaniu tylko jednej czarnej sukienki. Przez większość czasu nie będziesz potrzebować więcej, chociaż początkowo może Ci się wydawać, że to za mało. To przekonanie wpaja nam otoczenie i wszechobecne reklamy – w rzeczywistości potrzebujemy znacznie mniej niż nam się wydaje.

Jeśli jakaś rzecz Ci się znudzi, postaraj się wstrzymać z kupnem nowej aż do momentu, gdy nabierzesz pełnego przekonania, że chcesz się na zawsze pozbyć tej marynarki czy płaszcza ze swojej szafy.

Sprzedaj / wymień / oddaj / wyrzuć stare ubrania

Otwórz swoją szafę i powyciągaj z niej wszystkie ubrania, których nie miałaś/-eś na sobie przez ostatni rok. Mogą to być ubrania, które wciąż wydają Ci się ładne bądź które darzysz sentymentem. Jednak jeśli przez cały rok ani razu nie opuściły szafy, oznacza to, że nie okazały się potrzebne. Takie rzeczy – jeśli nie są znoszone i zniszczone – warto spróbować sprzedać, wymienić (poszukaj „swapów” czyli specjalnych wydarzeń służących wymianie ubrań w swojej okolicy), przekazać na cele charytatywne bądź twórczo przerobić, choćby na maseczki bądź ścierki. W ostateczności stare ubrania lepiej po prostu wyrzucić niż pozwalać im zalegać w szafie i niepotrzebnie zajmować miejsce.

Przejrzyj resztę swojej garderoby sztuka po sztuce

Najlepiej zrobić to w systemie “jedna rzecz na raz”. Zastanów się nad każdą pojedynczą rzeczą ze swojej garderoby. Z pomocą mogą przyjść następujące pytania: „Czy lubię nosić daną rzecz? Czy dana rzecz mi się podoba? Czy czuję się dobrze, gdy mam na sobie daną rzecz?”

Czy naprawdę potrzebujesz tej rzeczy, którą zamierzasz kupić?

Powiedzmy, że zastanawiasz się nad zakupem nowej koszuli. Na początek zajrzyj do szafy i upewnij się, ile koszul już posiadasz, a także zastanów się, jak często i przy jakich okazjach je nosisz. Bądź ze sobą szczera/-y, nie wymyślaj pretekstów, żeby kupić nową rzecz, ulegając chwilowej zachciance. Trzymaj się zasady pt. „Kupuję, bo potrzebuję”.

Zanim kupisz daną rzecz, zastanów się, do czego będzie pasować

Jeśli jakaś rzecz przypadła Ci do gustu, ale jej zakup na dłuższą metę doprowadzi do konieczności uzupełnienia garderoby o kolejne, pasujące do niej rzeczy, lepiej zrezygnuj z zakupu. Nasza konsumpcja powinna być nastawiona stricte na zaspokajanie naszych potrzeb. Pożegnaj się z konsumpcją, która generuje nowe potrzeby, wywołując efekt błędnego koła.

Zanim coś kupisz poświęć chwilę na zadanie sobie następujących pytań:

Czy naprawdę chcę to mieć? Czy naprawdę jest mi to potrzebne? Z czym mogę to łączyć?

Zauważ, że minimalistyczne ubrania w stonowanej kolorystyce znacznie ograniczą dylematy, jakie przeżywamy przy okazji komponowania codziennych stylizacji.

Zakupy online

Jeśli należysz do osób, które uwielbiają kupowanie przez internet, dobrze wiesz, jak proces kupowania potrafi się wydłużyć w sytuacji, gdy w grę wchodzi zwrot. Niekiedy po długim czasie spędzonym na wybieraniu danej rzeczy i oczekiwaniu na dostawę może okazać się, że rozmiar jest nieodpowiedni. Do samych zakupów dochodzi wówczas również cała procedura zwrotu, a więc odstąpienie od umowy, spakowanie i nadanie przesyłki oraz oczekiwanie na zwrot pieniędzy. W większości przypadków to również my sami, jako klienci, jesteśmy zobowiązani do pokrycia kosztów przesyłki zwrotnej. Znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się wycieczka do sklepu i przymierzenie interesujących nas ubrań na miejscu, a następnie zamówienie towaru w odpowiednim rozmiarze przez sklep internetowy.

Kupując w sieci, poświęć czas na porównanie ofert

Przede wszystkim ogranicz liczbę subskrypcji, które przekładają się na liczbę powiadomień o promocjach i rabatach w poszczególnych sklepach. Im więcej dostajemy maili z informacjami o wyprzedażach i ofertach specjalnych, tym większe szanse, że zajrzymy do danego sklepu i skusimy się na jakiś zakup. Anulując swoje subskrypcje, pamiętaj również o tych, które dotyczą księgarni.

Zamiast tego obserwuj portale, które na bieżąco publikują wszystkie dostępne w danym czasie okazje. Warto ułatwić sobie sprawę dołączając do newslettera Once Coupon A Time, gdzie znajdziesz zarówno kody promocyjne do takich sklepów, jak Media Expert, Zalando i Answear, jak i aktualne gazetki promocyjne dyskontów spożywczych, takich jak Biedronka czy Lidl.

W świecie wirtualnym liczy się refleksja i zrozumienie mechanizmów promocji.

Między innymi fakt, że sprzedaż ze sklepów i galerii coraz intensywniej przenosi się do Internetu, co powoduje zmiany w funkcjonowaniu mechanizmów promocji. Apetyt konsumenta na promocje pozwala na tworzenie nowych kuszących pokus i możliwości. Jedną z nich jest "sprzedaż błyskawiczna", która w świecie wirtualnym przynosi znacznie więcej korzyści niż strat. A na pewno mniej utrudnień.

W świecie wirtualnym liczy się odruch! Amazon oferuje " błyskawiczne oferty" w ograniczonym czasie - co dziesięć minut z nowymi ofertami. Dzięki temu klienci są czujni i obecni - zmuszeni do podejmowania szybkich decyzji. A te decyzje mogą być zarówno pochopne, jak i... nietrafione. Więc zanim pójdziesz na wirtualne polowanie i zrobisz promocję, zrób listę tego, czego naprawdę potrzebujesz i bądź jej wierny.

Nie kupuj i nie odkładaj na później ubrań, które na Ciebie nie pasują

Istnieje bardzo niewielka szansa, że coś, co źle na Tobie leży bądź jest w jakiś sposób niedopasowane, założysz więcej niż dwa razy. Jeśli dana rzecz nie jest spełnieniem Twoich marzeń, prawdopodobnie nigdy nie będziesz zmotywowana/-y na tyle, żeby pójść do krawca i zlecić przeróbkę. Niedopasowane ubrania najczęściej lądują na dnie szafy, gdzie po kilku latach znadujemy je przy okazji robienia porządków.

Wyznacz sobie limit zakupów / wydatków i trzymaj się go

Z upływem każdego miesiąca przeznacz trochę czasu na analizę swoich wydatków. Jeśli w większości płacisz kartą z pewnością pomocny okaże się wyciąg z konta. Zaznacz te wydatki, które wzbudzają twoje wątpliwości. Czy faktycznie warto było kupić daną rzecz? Na ile się przydała? Czy można było na niej oszczędzić?

Postaw na jakość, a nie ilość

Najlepiej kupić jedną sztukę odzieży, ale za to lepszej jakości i nosić ją najdłużej jak to możliwe. Niskiej jakości ubrania kupowane w większych ilościach spowodują większe straty w naszym portfelu niż mogłoby nam się wydawać (szybkie blaknięcie kolorów, deformacja, prucie, itp.). W ostatecznym rozrachunku bardziej opłaca się kupić parę dżinsów marki Levis za 180 zł niż ich tańszy odpowiednik w podrzędnej sieciówce, który po kilku praniach straci kształt i kolor.

Zastanów się, czy już nie posiadasz rzeczy podobnej do tej, którą zamierzasz kupić

Kupowanie dużych ilości ubrań bądź innych rzeczy może wprawić nas w dobre samopoczucie, ale prawdopodobieństwo, że po jakimś czasie przestaną one się nam podobać jest dość wysokie. Unikaj kupowania rzeczy, które za kilka lat mają szansę wprawić cię w zakłopotanie. Z tego względu zawsze warto stawiać na klasykę i produkty z kategorii “nie starzejących się”.

Pobudź swoją kreatywność

Staraj się przekształcać każdy akt konsumpcyjny w punkt wyjścia do stworzenia czegoś nowego. Jeśli jesteś molem książkowym, może warto rozważyć założenie bloga albo kanału na youtubie? Pomoże Ci to rozwijać swoją pasję, a przy okazji dzielić się nią z innymi.

Recenzje, opinie i porównanie cen

Recenzje, które można spotkać w internecie, pozwolą Ci obiektywnie ocenić poziom jakości produktów. Producent będzie chwalony - klienci podzielą się swoim doświadczeniami: zachętą lub ostrzeżeniem w formie gwiazdek lub dłuższej uwagi. Warto z nich czerpać i jednocześnie współtworzyć tę recenzencką przestrzeń internetową.

Przyglądając się produktowi w sklepie, trudno będzie ocenić, czy spełni on Twoje oczekiwania i odpowie na Twoje potrzeby. Nie będziesz pewien, czy jest to najlepsza z możliwych ofert - dopóki nie skorzystasz z porównywarki cen i opinii osób, które już skorzystały z tej oferty zakupu. Dzięki nim zaoszczędzisz zarówno czas, jak i pieniądze. Będziesz też unikał nieudanych zakupów - jeśli ktoś już wcześniej kupił przed Tobą jakiś dobry produkt, a następnie skrytykował go na stronach internetowych. Oczywiście, negatywne opinie mogą być również działaniem konkurencji - warto wziąć je pod uwagę i rozważyć za i przeciw, a także zweryfikować źródła, z których pochodzą te najgorsze i najlepsze.

Artykuł promocyjny firmy oncecouponatime.com

 

 

Na początek

Przyznaj, że posiadasz za dużo rzeczy. Od tego należy zacząć.

Pozostało 99% artykułu
Handel
Dyskonty zdobyły rynek, ale klienci mogą mieć mniejszy wybór
Handel
Dyskonty tną ofertę, ale wojna cenowa szybko się nie skończy
Handel
Sieć dyskontów z Malezji otwiera pierwszy polski sklep w Zabrzu
Handel
Polacy mogą zaskoczyć rynek wydatkami w listopadzie
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Handel
Znana sieć sklepów z artykułami wyposażenia wnętrz w tarapatach. Wkroczył sąd