Dane Federacji ds. Żywności i Napojów (FDF) pokazują, że sprzedaż w UE spadła o 47 proc. - pisze BBC.
Spadek był w dużej mierze spowodowany zmianami w stosunkach handlowych Wielkiej Brytanii, ale pandemia była również ważnym czynnikiem. Jednak zdaniem przedstawiciela rządu jest „za wcześnie, aby wyciągać jakiekolwiek zdecydowane wnioski" na temat długoterminowego wpływu brexitu na brytyjski eksport żywności.
Rzecznik rządu podkreślił, że pandemia zmniejszyła popyt. - Najnowsze statystyki handlowe ONS pokazują, że zarówno w marcu, jak i kwietniu ogólny eksport do UE przekroczył średnie poziomy w 2020 r. – dodał Max Blain rzecznik rządu.
Jednak zdaniem przedsiębiorców winny nie jest wcale spadek popytu spowodowany przez pandemię, ale właśnie brexit.
Rachel Hicks, współzałożycielka i destylator w firmie Sky Wave Gin, powiedziała BBC, że „biurokracja dusi" jej firmę, a sprzedaż do UE „całkowicie spadła" w pierwszym kwartale 2021 roku, co oznacza, że jej obroty spadły o 30 procent. Wszystko przez nowe przepisy eksportowe, które weszły w życie po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Zdaniem Hicks europejski rynek zostanie zajęty przez producentów z Azji i będzie bardzo trudno na niego powrócić firmom z Wielkiej Brytanii.