Przedstawicielka USA ds. handlu (USTR) poinformowała senacką podkomisję rozdziału środków finansowych, że nowe porozumienie o handlu drewnem budowlanym wymaga, by rząd Kanady zajął się amerykańskimi zastrzeżeniami, że jego działania oznaczają subwencjonowanie kanadyjskich producentów tego drewna. — Kiedy i jeśli kanadyjski sektor drzewny i rząd będą gotowe zająć się tymi kwestiami, to my będziemy gotowi i chętni do podjęcia negocjacji, aby sprawdzić, czy możemy raz jeszcze dojść do porozumienia z Kanadą — cytuje ją Reuter.

Amerykańskie firmy budowlane odczuwające wzrost cen drewna i innych materiałów zwracały się do administracji Joe Bidena o zniesienie cel antydumpingowych i przeciwko subwencjom na kanadyjskie drewno, wynoszące od 6,75 do 20,24 proc. zależnie od producenta.

– Kanada uczestniczyła w rozmowach od samego początku, miło nam słyszeć, że Stany Zjednoczone są gotowe do spotkania przy stole — powiedziała Alice Hansen, rzeczniczka kanadyjskiej minister handlu międzynarodowego, Mary Ng. Minister finansów USA Janet Yellen stwierdziła z kolei, że prezydent nie rozważa obniżenia ceł na kanadyjskie drewno w ramach możliwego obniżenia stawek w walce z inflacją.

Stawki celne na drewno budowlane są spuścizną wieloletniego sporu handlowego z Kanadą o strukturę jego sektora drzewnego, czego nie dało się rozwiązać po wygaśnięciu w 2015 r. umowy o limitach ilościowych. Amerykanie twierdzą, że drewno pozyskiwane z gruntów federalnych i należących do poszczególnych prowincji z niskimi opłatami za wyrąb korzysta z nieuczciwej subwencji, gdy większość drewna w USA pochodzi z terenów prywatnych, po cenach rynkowych.

– Za każdym razem, kiedy spotykam się z kanadyjską partnerką, rozmawiam niemal zawsze o drewnie — powiedziała Katherine Tai w Senacie. Główną przeszkodą jest w dalszym ciągu spór o subwencjonowanie drewna, rozwiązanie tego zależy od gotowości Kanadyjczyków do usunięcia „nierównej płaszczyzny działania naszego sektora wynikającej z ich systemu pozyskiwania drewna, co wpływa na subwencjonowanie naszych konkurentów”.