GPW. Lutowy rajd polskich akcji

W lutym GPW wróciła do zwyżek, a fundusze polskich akcji na czołowe miejsca w zestawieniu miesięcznych wyników. Zawiodły niektóre produkty dłużne.

Publikacja: 06.03.2024 03:00

Rajd polskich akcji na GPW

Rajd polskich akcji na GPW

Foto: AdobeStock

W styczniu polskie akcje notowały przerwę w zwyżkach, ale w lutym zachowanie głównych indeksów GPW znów przypominało ostatni kwartał 2023 r. Dzięki temu fundusze polskich akcji ponownie zagościły na czołowych miejscach tabeli wyników miesięcznych. Słabiej zaprezentowały się fundusze obligacji długoterminowych, na których odbiły się zwyżki rentowności (spadki cen) papierów skarbowych.

Czytaj więcej

To tylko korekta na GPW?

Fundusze dłużne pod kreską

Fundusze dłużne w styczniu zebrały łącznie 4,2 mld zł nowych wpłat i był to najlepszy pod względem sprzedaży miesiąc od lat. Niektórym inwestorom mogła zapalić się lampka ostrzegawcza. Klienci stawiali jednak przeważnie na obligacje krótkoterminowe i była to bardzo dobra decyzja – w lutym produkty oparte na tego rodzaju papierach wciąż radziły sobie dobrze, rosnąc przeciętnie – w zależności od podkategorii – od 0,6 do 0,7 proc., podwajając stopy zwrotu od początku roku.

Fundusze papierów długoterminowych z kolei, które od pięciu miesięcy cieszą się ograniczonym zainteresowaniem (we wrześniu i w październiku ub.r. nawet przeważały w nich umorzenia), tym razem znalazły się najczęściej pod kreską. Najsłabsze takie produkty traciły w lutym po 0,58 proc., a pojedyncze fundusze papierów długoterminowych znalazły się pod kreską, licząc od początku roku – wynika z danych Analizy.pl.

Czytaj więcej

Giełda w Warszawie z nowym rekordem. Złoty kontynuuje rajd

Pogorszenie notowań funduszy papierów długoterminowych można oczywiście zrzucić na karb zwyżek rentowności obligacji skarbowych, które widać było szczególnie w I połowie ubiegłego miesiąca. Oprocentowanie dziesięcioletnich amerykańskich obligacji skarbowych z poziomu poniżej 4 proc. wskoczyło na ponad 4,3 proc. i utrzymywało się tam przez znaczną część miesiąca. Oczywiście było to związane z wyższym od oczekiwań odczytem inflacji. Końcówka lutego dla obligacji była jednak spokojniejsza, a i początek marca na razie nie wskazuje na nową falę przeceny. Dochodowość papierów amerykańskich utrzymuje się w ostatnich dniach wokół 4,2 proc., choć wciąż jest to pułap sporo wyższy od zamknięcia 2023 r.

W Polsce, za sprawą mocnej końcówki lutego i udanego początku tego miesiąca, rentowność obligacji dziesięcioletnich jest już poniżej poziomu zamknięcia 2023 r. i zarazem w okolicach sprzed miesiąca, a to oznacza, że lutowe zniżki funduszy papierów długoterminowych są wymazywane.

Warto jeszcze wspomnieć o zachowaniu metali szlachetnych, które na razie nie dały inwestorom wielu powodów do zadowolenia. W lutym fundusze tego typu traciły średnio po 3 proc., a to oznacza, że ich zniżki po dwóch miesiącach tego roku wynoszą przeciętnie po 9,1 proc.

Czytaj więcej

Rynek TFI oddycha głębiej, ale pracuje tylko jedno płuco

Zwyżki akcji na GPW

O ile w przypadku funduszy dłużnych wybór większości klientów był w styczniu trafny, o tyle sporo z nich się pomyliło, jeśli chodzi o akcje. W pierwszych tygodniach nowego roku fundusze polskich akcji zanotowały niemal tak duże umorzenia jak we wrześniu 2023 r., gdy inwestorzy znów drżeli na wieść o zwyżkach inflacji.

Tymczasem w lutym polskie indeksy zrobiły to, co jeszcze w styczniu udało się na Wall Street, czyli osiągnęły nowe rekordy hossy. WIG zyskał 5,85 proc. Nad rynkiem górowały średnie spółki, za nimi plasowały się duże, a dalej małe. W efekcie fundusze małych i średnich spółek zajęły pierwsze miejsce w ogólnym zestawieniu, zarabiając średnio po 5,7 proc. Od funduszy szerokiego polskiego rynku były lepsze w lutym o 0,3 pkt proc.

Produkty oparte na drugiej i trzeciej linii w dwa miesiące zyskały już przeciętnie po 6,6 proc., a ich przewaga nad funduszami akcji polskich uniwersalnych urosła do 2,1 pkt proc. Według Andrzeja Bieńka z Esaliens TFI w II kwartale mWIG40 ma być silniejszy od WIG20, ale uważa także, że w najbliższych miesiącach może nas czekać korekta.

W lutym wszystkie kategorie funduszy akcji odnotowały dodatnie stopy zwrotu. Najmocniejsze są fundusze akcji amerykańskich, które na kontach mają średnio po 6,7 proc. Tuż za nimi plasują się produkty oparte na polskich MiŚP, a dalej – fundusze akcji globalnych rynków rozwiniętych, które zarobiły średnio równe 5 proc.

W styczniu polskie akcje notowały przerwę w zwyżkach, ale w lutym zachowanie głównych indeksów GPW znów przypominało ostatni kwartał 2023 r. Dzięki temu fundusze polskich akcji ponownie zagościły na czołowych miejscach tabeli wyników miesięcznych. Słabiej zaprezentowały się fundusze obligacji długoterminowych, na których odbiły się zwyżki rentowności (spadki cen) papierów skarbowych.

Fundusze dłużne pod kreską

Pozostało 91% artykułu
Giełda
Potężne spadki na giełdzie w Moskwie po atakach amerykańskimi rakietami
Giełda
WIG20 próbuje zatrzeć złe wrażenie po wczorajszej sesji
Giełda
Krajowe akcje u progu bessy. Strach o zaostrzenie wojny
Giełda
Europa chce szybciej rozliczać transakcje giełdowe
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Giełda
Krajowe indeksy coraz bliżej dołka