Indeks krajowych blue chips w ostatnich dniach całkowicie odmienił swój obraz. Po kilku testach 1850 pkt wybił się dynamicznie do góry i zbliża się do 2000 pkt. Dziś indeks dużych spółek napędzany jest głównie przez Kruka, Aliora i mBank. Na dole tabeli znajdziemy z kolei Pepco Group oraz Orange. Wsparciem dla WIG20 jest umocnienie złotego - kurs USD/PLN zniżkuje o 0,44 proc. i jest najniżej od około miesiąca.

Co ciekawe, krajowy WIG20 jest dziś jednym z najsilniejszych indeksów w Europie. Większość europejskich giełd świeci co prawda na zielono, ale np. niemiecki DAX jeszcze się wybudził z letargu. Zwyżkami zakończyła środę większość azjatyckich indeksów akcji po tym, jak zielono było wczoraj na Wall Street. Japoński Nikkei 225 po zwyżce o 0,6 proc. osiągnął swój najwyższy poziom od sześciu sesji, zaś australijski All Ordinaries (0,7 proc.) był najwyżej od 21 września.

Dobrej atmosferze na rynkach akcji towarzyszy umocnienie obligacji. Rentowność amerykańskich papierów dziesięcioletnich znalazła się na najniższym poziomie od 8 sesji (4,565 proc.), zaś rentowność dziesięcioletnich polskich papierów dotarła do najniższego poziomu od 2 tygodni (5,784 proc.).

Po poniedziałkowym skoku w górę wywołanym skokiem napięcia na Bliskim Wschodzie spowodowanym przez atak Hamasu na Izrael cena kontraktów na ropę naftową stabilizowała się drugi dzień z rzędu. Cena kontraktów na gaz ziemny na Nymex nadal utrzymywała się w okolicach swoich tygodniowych najwyższych od stycznia br. poziomów (plus 1,57 proc. około godz. 10:35). - Metale szlachetne lekko drożały próbując się wydobyć ze swoich wielomiesięcznych minimów z końca minionego tygodnia – zauważa Wojciech Białek z Oanda TMS Brokers.