Amerykański urząd nadzoru firm księgowych (Public Company Accounting Oversight Board, PCAOB) podał, że porozumienie z Chinami jest najbardziej szczegółowe i normatywne, jakie kiedykolwiek osiągnął. Amerykanie domagali się od dawna dostępu do dokumentacji o audycie chińskich firm notowanych w Stanach, ale władze w Pekinie nie chciały dopuścić zagranicznych organów nadzoru do kontrolowania swych firm audytorskich powołując się na względy bezpieczeństwa — pisze Reuter.
Obecna decyzja, która doprowadziła do porozumienia, oznacza sporą odwilż w dwustronnych stosunkach biznesowych, stanowi ogromną ulgę dla setek chińskich firm i inwestorów, którzy ulokowali miliardy dolarów w firmach mających szansę uzyskania dostępu do najbardziej zasobnego rynku kapitałowego na świecie. Do dnia osiągnięcia tego porozumienia PCAOB zidentyfikował 163 chińskie firmy, m. in. Alibaba Group, JD. Com Inc i NIO Inc, którym grozi zakaz obrotu akcjami w Stanach za niespełnianie wymogów audytu.
Amerykański urząd nadzoru stwierdził w komunikacie, że to porozumienie pozwoli mu na „wyłączną swobodę wybierania firm, zleceń audytowych i potencjalnych naruszeń przepisów, które kontroluje i bada — bez konsultacji z władzami chińskimi, ani bez ich udziału”. Takie kontrole pozwolą na „zapoznanie się ze wszystkimi dokumentami audytu z zawartymi w nich informacjami, które PCAOB będzie mógł zachować dla siebie w razie potrzeby. Urząd będzie też mieć bezpośredni dostęp do przesłuchań i uzyskiwania zeznań od całego personelu związanego z audytami, które będzie kontrolować czy badać”.
Chińska komisja nadzoru nad papierami wartościowymi CSRC uznała, że porozumienie jest ważnym krokiem w rozwiązaniu kwestii audytów. Dodała, że utrzymanie chińskich spółek giełdowych w Stanach daje korzyści inwestorom, firmom i obu krajom. Podpisanie przez oba kraje protokołu umowy sygnalizuje, że obie strony „dokonały istotnego kroku w rozwiązaniu kwestii przepisów o audycie chińskich spółek notowanych w USA drogą zwiększonej współpracy. Jest to zgodne z nadzieją i oczekiwaniem rynków. Jeśli ta współpraca zaspokoi później potrzeby w zakresie przepisów każdej ze stron, to jest nadzieja, że kwestia audytów zostanie rozwiązana i uda się uniknąć biernego usuwania z giełdy” — brzmi komunikat chińskiego urzędu.
Obecne przepisy amerykańskie przewidują, że chińskie firmy, które nie spełniają próśb o udostępnianie roboczych dokumentów o audytach, będą zawieszane w obrocie akcjami w Stanach z początkiem 2024 r., ale ten termin może zostać przyspieszony. Przewodniczący komisji kontroli giełdowej w USA, SEC, Gary Gensler stwierdził, że chińskim spółkom nadal grozi usunięcie z giełdy, jeśli ich sprawozdania finansowe nie będą mogły zostać ocenione przez władze amerykańskie. — To porozumienie będzie mieć znaczenie tylko wtedy, jeśli PCAOB będzie mógł dokonywać inspekcji i kompleksowo badać audyt firm w Chinach — powiedział.