Od początku roku WIG zyskał ponad 25 proc. We wtorek lekko rósł, oscylując w okolicach 71,5 tys. pkt. W samym trzecim kwartale (mimo dużej zmienności we wrześniu) indeks poszedł w górę o 6,5 proc., przebijając tym samym o niespełna 1 pkt proc. średni wynik portfela dywidendowego „Parkietu". Wszystkie biura maklerskie biorące udział w naszym zestawieniu zakończyły trzeci kwartał na plusie.

Najlepiej wypadły wskazania BM PKO BP. Jego eksperci na najbliższe miesiące patrzą z optymizmem. – Podtrzymujemy pozytywne nastawienie do rynków akcji. W obliczu wysokiej inflacji i zerowych stóp procentowych oraz pakietów fiskalnych akcje cały czas są atrakcyjną klasą aktywów – uważa Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.

Do portfela „Parkietu" na czwarty kwartał analitycy wybrali w sumie 28 różnych przedsiębiorstw. Więcej niż jedno wskazanie dostało sześć firm: Develia, GPW, LiveChat, PZU, Ten Square Games oraz Tim.

Eksperci wyraźnie odchodzą od typowania spółek stricte „covidowych". I tak na przykład jeszcze w portfelu na czwarty kwartał zeszłego roku aż 44 proc. wszystkich wskazań stanowili beneficjenci covidowej hossy, czyli m.in. spółki technologiczne, informatyczne, producenci gier, firmy biotechnologiczne, farmaceutyczne i medyczne. Teraz ten odsetek skurczył się do 25 proc.

Skumulowana średnia stopa zwrotu z portfela dywidendowego „Parkietu" w ujęciu narastającym za trzy kwartały 2021 r. przekracza 38 proc. Jest o prawie 17 pkt proc. wyższa od zmiany WIG za ten okres.