Minister ma nadzieję na pozytywną odpowiedź EBC przed końcem kwietnia, przed oficjalnym uruchomieniem procedury przystąpienia Bułgarii do mechanizmu kursowego ERM-2, nazywanego wężem walutowym, a uważanego za przedsionek strefy euro.
Bułgarska waluta jest na razie związana z jednolitą walutą w ramach mechanizmu zarządzania walutą, który nie pozwala bankowi centralnemu ustalać dowolnie stóp procentowych albo odgrywać roli nieograniczonego kredytodawcy ostatniej szansy. Umowa o swapie na kilka miliardów euro umożliwiłaby Bułgarii dostęp do płynnych środków bez konieczności czerpania z własnych rezerw dewizowych, których zasadniczą rolą jest utrzymywanie związku lewa z euro — wyjaśnił Goranow.
Jeśli EBC odpowie pozytywnie na wniosek Sofii. to bułgarski bank centralny będzie mógł wymieniać lewy na euro po stałym kursie w ramach umowy swapowej — dodał minister na konferencji prasowej. Obecny na niej premier Bojko Borisow dodał, że taka umowa pozwoliłaby bankom bułgarskim pozyskać dostateczne płynne środki w razie zwiększonego popytu na euro.
EBC zawarł w marcu z Danią umowę swapową w wysokości 24 mld euro, aby zapewnić bankom tego kraju dostateczny dostęp do płynnych środków w euro. Uruchomił też podobną linię na 2 mld euro dla Chorwacji, która również przygotowuje się do wejścia do ERM-2 — pisze Reuter.