Fundacja Polska Bezgotówkowa przesłała 29 kwietnia na ręce wiceministra finansów Piotra Patkowskiego swoje stanowisko dotyczące proponowanych przez Narodowy Bank Polski zmian w projekcie o zmianie ustawy o usługach płatniczych (przedstawionym 11 stycznia).
NBP w swoim stanowisku z dnia 19 lutego zaproponował podjęcie inicjatywy legislacyjnej mającej na celu nałożenie obowiązku powszechnej akceptacji płatności gotówkowych przez przedsiębiorców w Polsce.
- Naszym zdaniem status obrotu gotówkowego w Polsce nie jest zagrożony. Sytuacje, gdy klient nie może zapłacić gotówką są rzadkie i najczęściej wynikają ze specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej – mówi dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Fundacja w swoim stanowisku dla Ministerstwa Finansów zaznacza, że w perspektywie kilkunastu lat należy przyjąć, że zainteresowanie klientów płatnościami gotówkowymi ulegnie obniżeniu. Sytuacje, w których przedsiębiorcy masowo zrezygnowaliby z akceptacji płatności gotówkowych, szczególnie w sytuacjach kryzysowych (np. awarie infrastruktury będące skutkiem klęsk żywiołowych lub konfliktów zbrojnych) mogą być niepożądane. Jednocześnie niewskazane są sytuacje odwrotne, gdy przedsiębiorca nie daje klientowi możliwości wyboru preferowanej formy płatności, także tej bezgotówkowej.
- Zależy nam na równouprawnieniu metod płatności, tak aby to konsument mógł zdecydować i wybrać formę najbardziej dogodną dla siebie. W związku z tym Fundacja Polska Bezgotówkowa deklaruje wolę współdziałania na rzecz rozwoju gospodarki zbudowanej w oparciu o zrównoważony rozwój obrotu gotówkowego i bezgotówkowego – podkreśla prezes Groszek.