Wymiana handlowa między Polską a Irlandią w 2022 roku osiągnęła wartość ok. 6 mld euro, z czego 2/3 przypadło na eksport z Irlandii do Polski, a wzrost rok do roku wyniósł 10 proc. Irlandia jest jednym z kilku nielicznych krajów UE, z którymi notujemy ujemne saldo w dwustronnej wymianie handlowej.
Polska diaspora w Irlandii
Obecnie w Irlandii żyje ok. 125 tys. Polaków (czyli ok. 2,5 proc. populacji i największa mniejszość narodowa), lecz także, o czym wspomniał Dara Calleary, minister stanu w irlandzkim departamencie przedsiębiorczości, handlu i zatrudnienia, przy okazji swojej wizyty w Polsce przed kilkoma tygodniami, prawie 200 tys. osób żyjących w Polsce „spędziło sporo czasu w Irlandii”. Calleary zaznaczył także, że Irlandia chce wykorzystać te powiązania nie tylko do tego, by zachęcać rodzime firmy do robienia biznesu w Polsce, ale też do przyciągania polskich firm do Irlandii. Według szacunków ministra, 2023 okaże się kolejnym rekordowym rokiem pod względem wartości obustronnej wymiany handlowej między naszymi krajami.
Polskie firmy z branży budowlanej i wnętrzarskiej powinien zainteresować ogłoszony w czerwcu br. 10-letni plan rządu irlandzkiego nazwany „Our Living Islands” polegający na przyznawaniu bezzwrotnego dofinansowania w kwocie do 84 tys. euro osobom, które zdecydują się zakupić opuszczone domy rozsiane na ok. 30 wyspach u zachodnich brzegów Irlandii i zamieszkać w nich. Corocznie wyspy te – których większość znajduje się w hrabstwach Mayo, Galway, Donegal i Cork – są odwiedzane przez ponad 300 tys. gości, zaś liczba ich mieszkańców zawiera się w przedziale od 2 do ponad 700. Wsparcie finansowe można wydać na przebudowę i izolację budynków oraz wszelkiego rodzaju prace zmierzające do odświeżania ich wnętrz.
Port lotniczy w zachodnioirlandzkim mieście Shannon zanotował aż 341 proc. wzrostu ruchu pasażerskiego w 2022 roku. Lotnisko Ireland West Airport Knock w hrabstwie Mayo (307 proc. wzrostu w 2022 roku) właśnie otrzymało od rządu solidny zastrzyk finansowy w kwocie nieco ponad 5 mln euro przeznaczony na rozwój. Kerry Airport, trzecie pod względem popularności wśród pasażerów lotnisko na zachodzie Irlandii, oprócz również sporego ożywienia ruchu (208 proc. wzrostu w 2022 roku), odnotowało także znaczne zagęszczenie połączeń lotniczych. Te miasta i regiony zamieszkuje ogółem przynajmniej kilkunastotysięczna społeczność Polaków. Warto zatem rozważyć je jako miejsca do rozwijania biznesu, mając siedzibę w Polsce lub w Irlandii, co w obu przypadkach oczywiście oznacza Unię Europejską, a więc daje komfort pozostawania w jednym obszarze gospodarczym.
Gdzie się udać po pomoc i informacje?
Ambasador Irlandii w Polsce Patrick Haughey w ostatnim czasie złożył oficjalne wizyty w Gdańsku, Lublinie, Toruniu i Łodzi. Choć spotkania w dużej mierze miały charakter kurtuazyjny i zapoznawczy, rozmowy nie mogły obyć się bez nawiązań do biznesu. Przedstawiciele polskich MŚP z pomysłami na działalność w Irlandii mogą kontaktować się z ambasadą tego państwa w Warszawie, tamtejszym biurem irlandzkiej rządowej organizacji promocji biznesu Enterprise Ireland (w tym roku obchodzącej 25-lecie swojego istnienia) lub z mieszczącą się pod tym samym adresem Irlandzko-Polską Izbą Handlową.