Czerwcowe wybory prezydenckie w Meksyku wygrała Claudia Sheinbaum. Jej inauguracja została zaplanowana na 1 października. Ukraina zwróciła się do Meksyku o aresztowanie prezydenta Rosji Władimira Putina, jeśli ten weźmie udział w ceremonii zaprzysiężenia prezydent-elekt. Jak zaznaczono w oświadczeniu ambasady Ukrainy w Meksyku, prośba wskazywała na nakaz aresztowania Putina, wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny ONZ (MTK) w marcu 2023 r.
Władimir Putin oficjalnie zaproszony do Meksyku
O tym, że Meksyk zaprosił Putina na inaugurację prezydent Sheinbaum informowała wcześniej rosyjska "Izwiestia". Gazeta powoływała się na informacje z ambasady Meksyku w Rosji. "Prezydent Rosji zdecyduje, czy sam weźmie udział w ceremonii, czy też wyznaczy innego wysokiego rangą urzędnika, który zrobi to w jego imieniu" - brzmiał tekst.
Czytaj więcej
Dlaczego Polska oddała Rosji rosyjskiego agenta Pawła Rubcowa vel Pablo Gonzaleza, choć nad Wisłę nie wrócił żaden z Polaków przetrzymywanych w Rosji lub na Białorusi, np. Andrzej Poczobut? Czy wymieniając więźniów Rosja daje sygnał o gotowości do rozmów na temat Ukrainy? Jak długo może potrwać wojna na Ukrainie? W rozmowie z rp.pl najnowsze wydarzenia komentuje dr Witold Rodkiewicz, ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Potwierdzono, że otoczenie Claudii Sheinbaum wysłało zaproszenie do Putina. Współpracownicy prezydent-elekt Meksyku zaznaczyli przy tym, że noty dyplomatyczne z zaproszeniami zostały wysłane do wszystkich państw, z którymi Meksyk utrzymuje stosunki dyplomatyczne.
"Mamy nadzieję, że rząd Meksyku zdaje sobie sprawę, że Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym, wobec którego wydano nakaz aresztowania" - napisała ambasada Ukrainy w oświadczeniu, argumentując, że Putin jest podejrzany o zlecanie porwań ukraińskich dzieci i wywożenie ich do Rosji. Strona ukraińska wyraziła przekonanie, że meksykańskie władze postąpią zgodnie z nakazem.