Ambasador Niemiec opuścił Rosję. MSZ wezwało go na konsultacje

Niemiecki MSZ wezwał na konsultacje swojego ambasadora w Rosji, Otto Grafa Lambsdorffa. MSZ Rosji i ambasada Rosji w Berlinie nie komentują sprawy.

Publikacja: 06.05.2024 14:08

Aleksander Graf Lambsdorff

Aleksander Graf Lambsdorff

Foto: PAP/Abaca

arb

Lambsdorff został wezwany na konsultacje po tym jak Berlin oskarżył Moskwę o przeprowadzenie cyberataków na niemieckie firmy z branży obronnej i lotniczej — poinformował rzecznik MSZ Niemiec. 

Ambasador Niemiec wróci do Moskwy za tydzień

Z komunikatu rzecznika wynika, że wezwanie ambasadora na konsultacje ma związek z aktami cyberszpiegostwa, którego dopuścić się miała grupa APT28, powiązana z rosyjskim wywiadem wojskowym, GRU.

Czytaj więcej

Zamachy bombowe, podpalenia i ataki na infrastrukturę. To wszystko planuje Rosja w Europie

Lambsdorff ma spędzić w Berlinie tydzień, zanim wróci do Moskwy. Wezwanie go na konsultacje ma być działaniem „zgodnym z protokołem demokratycznym”.

Oskarżenia o cyberataki przeprowadzane przez rosyjskich hakerów pojawiają się w czasie, gdy europejskie wywiady mają alarmować rządzących, że Rosja przygotowuje akty sabotażu wymierzone w obiekty infrastruktury krytycznej w Europie.

Rosyjscy hakerzy atakowali nie tylko w Niemczech. Również m.in. w Polsce

Berlin twierdzi, że ataki rosyjskich hakerów rozpoczęły się w tym kraju dwa lata temu. Na celowniku hakerów miała znaleźć się rządząca krajem SPD, a także firmy działające w branżach: logistycznej, obronnej, lotniczej i IT. Nie jest jasne jakie były konsekwencje cyberataków — szczegóły nie są ujawniane ze względów bezpieczeństwa.

Przedstawiciela Niemiec nie będzie we wtorek na uroczystości inaugurującej piątą kadencję Władimira Putina na stanowisku prezydenta

Grupa APT28, znana też jako „Fancy Bear”, miała wykorzystywać lukę w programie Microsoft Outlook, by uzyskiwać dostęp do kont e-mail — podają niemieckie władze.

Rosyjscy hakerzy mieli też atakować podmioty w Czechach, na Litwie, na Słowacji, Szwecji i w Polsce.

Relacje między Rosją a Niemcami ochłodziły się po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę. Niemcy są obecnie jednym z większych dostawców uzbrojenia dla ukraińskiej armii — przekazali Ukrainie m.in. czołgi Leopard, bojowe wozy piechoty Marder, zestawy przeciwlotnicze Gepard, czy Patriot.

Przedstawiciela Niemiec nie będzie we wtorek na uroczystości inaugurującej piątą kadencję Władimira Putina na stanowisku prezydenta — oświadczył rzecznik MSZ Niemiec.

Lambsdorff został wezwany na konsultacje po tym jak Berlin oskarżył Moskwę o przeprowadzenie cyberataków na niemieckie firmy z branży obronnej i lotniczej — poinformował rzecznik MSZ Niemiec. 

Ambasador Niemiec wróci do Moskwy za tydzień

Pozostało 91% artykułu
Dyplomacja
„Die Zeit” publikuje fragment pamiętników Angeli Merkel. Jest o Trumpie i Putinie
Dyplomacja
Jest rekacja brytyjskiego rządu na zmianę doktryny nuklearnej Rosji
Dyplomacja
W związku z wygraną Trumpa na Ukrainie pojawią się wojska NATO? Mowa m.in. o Polsce
Dyplomacja
Kreml po decyzji Joe Bidena ws. ataków na Rosję: Zmieniliśmy doktrynę nuklearną
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dyplomacja
G20: szczyt rozpadu świata