Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że jednostki Grupy Wagnera nadal znajdują się na terytorium Ukrainy.
Jeśli protest przed meczetem będzie miał taki przebieg, dodatkowo utrudni to stosunki Szwecji z Turcją. Szwecja czeka na zgodę Turcji na rozszerzenie NATO o ten skandynawski kraj, ale Turcja zgłasza obiekcje dotyczące udzielania przez Szwecję azylu osobom uważanym przez Ankarę za powiązane z organizacjami terrorystycznymi (chodzi przede wszystkim o aktywistów kurdyjskich).
Spalenie Koranu przed ambasadą Turcji w Sztokholmie
Na początku roku relacje Szwecji z Turcją dodatkowo skomplikowała demonstracja przed ambasadą Turcji, w czasie której spalono Koran (dokonał tego Rasmus Paludan, polityk skrajnie prawicowej, antyimigranckiej duńskiej partii Stram Kurs).
Czytaj więcej
W Szwecji doszło w sobotę do antytureckiego protestu, w czasie którego w pobliżu ambasady Szwecji spalono Koran. "Potępiamy najmocniej jak to możliwe ten podły atak na naszą świętą księgę" - oświadczyło MSZ Turcji.
Ankara domagała się wówczas zablokowania tej demonstracji, ale Szwecja wyjaśniała, że była ona zorganizowana zgodnie z prawem i władze Szwecji nie miały żadnej możliwości działania w tej kwestii.