USA wysłały jeden z największych na świecie okrętów atomowych do Korei Płd.

Okręt atomowy USA USS Michigan zdolny przenosić do 150 pocisków Tomahawk dotarł do Korei Południowej dzień po tym, gdy Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu, które spadły do wód Morza Japońskiego (Wschodniego) w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii.

Publikacja: 16.06.2023 07:36

Okręt USS Michigan przypłynął do portu Busan

Okręt USS Michigan przypłynął do portu Busan

Foto: AFP

arb

Korea Północna przeprowadziła test w ramach reakcji na ćwiczenia armii USA i Korei Południowej.

Dlaczego USA wysłały okręt atomowy do Korei Południowej?

Wizyta USS Michigan w Korei Południowej to pierwsza wizyta amerykańskiego okrętu atomowego w tym kraju od sześciu lat. Dochodzi do niej w ramach dwustronnej umowy dotyczącej "regularnej widoczności" sił strategicznych USA na Półwyspie Koreańskim. Ma to być element odstraszania Pjongajngu przed agresją wobec sąsiada.

Po przybyciu USS Michigan do Korei Południowej marynarki wojenne Stanów Zjednoczonych i Korei mają wziąć udział w ćwiczeniach zgrywających - poinformowało Ministerstwo Obrony Korei Południowej. 

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Kim Dzong Un, uczeń Putina

Okręt atomowy z USA zawinął do portu Busan. Nie wiadomo jak długo zostanie w Korei.

USS Michigan to jeden z największych okrętów podwodnych na świecie. Jednostka może być uzbrojona w 150 pocisków Tomahawk o zasięgu ok. 2,5 tys. km.

USA i Korea Południowa w ostatnim czasie intensyfikują wspólne ćwiczenia wojskowe w związku z intensywnymi testami rakietowymi prowadzonymi od dwóch lat przez Koreę Północną i obawami, że Pjongjang przygotowuje się do kolejnej próby nuklearnej.

Tymczasem Korea Północna uważa ćwiczenia armii USA i Korei Południowej za wrogi akt stanowiący "próbę przed inwazją" na Północ.

W kwietniu w czasie spotkania w Waszyngtonie prezydent USA, Joe Biden i prezydent Korei Południowej, Yoon Suk Yeol zgodzili się co do tego, że USA będą utrzymywać "regularną widoczność swoich sił strategicznych na Półwyspie Koreańskim".

Biden stwierdził też, że jakikolwiek atak atomowy Korei Północnej na USA lub ich sojuszników zakończy się "końcem reżimu", który podejmie taki atak.

Kolejna próba rakietowa Korei Północnej

W czwartek Korea Północna wystrzeliła dwie rakiety krótkiego zasięgu, które spadły w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii, a więc w odległości mniejszej niż 400 km od brzegów Japonii.

Czytaj więcej

Korea Płn. wystrzeliła rakiety. Spadły do morza w japońskiej strefie ekonomicznej

Była to pierwsza od ponad dwóch tygodni próba rakietowa Korei Północnej. Wcześniejsza miała miejsce 31 maja, gdy Pjongjang próbował wynieść na orbitę satelitę szpiegowskiego, ale w wyniku awarii rakieta balistyczna, która miała wynieść satelitę na orbitę, spadła do morza.

Ministerstwo Obrony Korei Południowej w piątek poinformowało, że południowokoreańska armia podjęła z wody szczątki północnokoreańskiej rakiety.

Korea Północna przeprowadziła test w ramach reakcji na ćwiczenia armii USA i Korei Południowej.

Dlaczego USA wysłały okręt atomowy do Korei Południowej?

Pozostało 94% artykułu
Dyplomacja
„Die Zeit” publikuje fragment pamiętników Angeli Merkel. Jest o Trumpie i Putinie
Dyplomacja
Jest rekacja brytyjskiego rządu na zmianę doktryny nuklearnej Rosji
Dyplomacja
W związku z wygraną Trumpa na Ukrainie pojawią się wojska NATO? Mowa m.in. o Polsce
Dyplomacja
Kreml po decyzji Joe Bidena ws. ataków na Rosję: Zmieniliśmy doktrynę nuklearną
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dyplomacja
G20: szczyt rozpadu świata