Rzeczniczka MSZ Rosji: Dlaczego w Szwecji nie było referendum ws. NATO?

"Ponad 200 lat neutralności, która gwarantowała bezpieczeństwo królestwa (Szwecji) i jego pomyślność, są już historią" - napisała na swoim kanale w serwisie Telegram rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa.

Publikacja: 20.05.2022 08:44

Żołnierze ze Szwecji

Żołnierze ze Szwecji

Foto: AFP

arb

Zacharowa skomentowała na swoim kanale w serwisie Telegram decyzję Szwecji o tym, by złożyć wniosek o członkostwo w NATO.

Taki sam wniosek, równocześnie ze Szwecją, złożyła Finlandia.

Oba kraje były dotychczas neutralne i nie należały do żadnego bloku wojskowego. Szwecja i Finlandia współpracowały jednak ze sobą w zakresie obronności i utrzymywały bliskie kontakty z NATO uczestnicząc m.in. we wspólnych ćwiczeniach.

Na razie członkostwu Szwecji i Finlandii w NATO sprzeciwia się Turcja, która oskarża obie kraje o to, że udzielają one gościny osobom powiązanym z organizacjami uważanymi przez Turcję za terrorystyczne - w tym zwłaszcza Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).

Amerykanie podejmują decyzje za Szwedów

Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ Rosji

Zacharowa pisząc o decyzji Szwecji, by aplikować do NATO, pyta dlaczego - skoro poparcie Szwedów w kwestii wejścia do NATO jest obecnie wysokie, na co wskazują obecne sondaże - w kraju nie zorganizowano referendum ws. odejścia od polityki neutralności.

Rzeczniczka MSZ Rosji oskarża Szwecję o to, że ta jest marionetką USA i Wielkiej Brytanii.

"Jeśli mówimy o 'przyjaciołach'. Jest znaczące, że senatorowie USA odwiedzali Sztokholm w dniu, gdy ogłoszono 'historyczną decyzję'. Nie szeregowi kongresmeni, ale lider Partii Republikańskiej w Senacie, Mitch McConnell (Partia Republikańska jest obecnie w opozycji, nie dysponuje większością w żadnej z izb Kongresu - red.). Szwecja jeszcze nie dołączyła do Sojuszu, ale Amerykanie już dyktują szwedzkim władzom, co mają mówić swojemu społeczeństwu. A to tylko zapowiedź tego, co ich czeka" - napisała Zacharowa. 

Czytaj więcej

Wiceszef MSZ: NATO musi pokazać Rosji "jesteśmy gotowi, nawet nie próbujcie"

"Dlaczego nie było referendum? Tylko dlatego, że nikt nie pyta szwedzkiej opinii publicznej o nic od dłuższego czasu. Amerykanie podejmują decyzje za Szwedów" - stwierdziła.

Według sondaży przeprowadzanych w Szwecji po inwazji Rosji na Ukrainę, po raz pierwszy w historii, odsetek Szwedów popierających członkostwo kraju w NATO po raz pierwszy przekroczył 50 proc. Z każdym tygodniem wojny poparcie opinii publicznej w Szwecji dla członkostwa państwa w Sojuszu rosło.

Zacharowa skomentowała na swoim kanale w serwisie Telegram decyzję Szwecji o tym, by złożyć wniosek o członkostwo w NATO.

Taki sam wniosek, równocześnie ze Szwecją, złożyła Finlandia.

Pozostało 92% artykułu
Dyplomacja
Prezydent Korei Południowej ćwiczy grę w golfa przed spotkaniem z Donaldem Trumpem
Dyplomacja
Nieoficjalnie: Trump wybrał szefa dyplomacji USA. To senator, który polemizował z Tuskiem
Dyplomacja
Departament Stanu o rozmowach ws. pokoju: Są takie, na które Putin jest gotów
Dyplomacja
Radosław Sikorski: Ja chwaliłem prezydenta Donalda Trumpa
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Dyplomacja
USA chcą przyspieszyć dostawy broni dla Ukrainy, by zdążyć przed Donaldem Trumpem
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje