Wkrótce skończy się rok 2021. Co dla pana, jako szefa UN Global Compact Network Poland, było w nim najważniejszą pozytywną zmianą?
Na pewno był nią powrót USA do porozumień paryskich i proklimatyczny plan prezydenta Joe Bidena, który w kwietniu zorganizował spotkanie przywódców 40 państw o najwyższych poziomach emisji, dając nowy impuls do rozmów klimatycznych. To przygotowało grunt pod reformy, a konkretnie pod porozumienia przyjęte na szczycie klimatycznym ONZ w Glasgow, w tym porozumienie o redukcji emisji metanu. Dzięki Joe Bidenowi szczyt w Glasgow miał szanse się powieść i przyniósł naprawdę wielką zmianę, jaką było porozumienie amerykańsko-chińskie w sprawie dalszych redukcji emisji. Warto dodać, że 2021 jest rokiem, kiedy wreszcie pojawiły się konkretne daty odejścia od węgla i osiągnięcia neutralności klimatycznej dla wszystkich największych emitentów. Określiły je nawet Indie i Chiny.
Mamy niespełna dziesięć lat, aby przekształcić światową gospodarkę zgodnie z ONZ-owską Agendą 2030 i określonymi tam 17 celami zrównoważonego rozwoju (SDG). Uda się to osiągnąć, realizując choćby cel 13. dotyczący przeciwdziałania zmianom klimatu?
Sam fakt corocznych szczytów klimatycznych jest sukcesem. To, że ONZ jest w stanie gromadzić wszystkie państwa świata przy jednym stole i budować kompromis w ramach, najczęściej sprzecznych, interesów narodowych poszczególnych państw, jest wielką wartością. Sukcesem jest każde kolejne porozumienie, które udaje nam się uzgadniać na szczytach klimatycznych ONZ. Ogromnym sukcesem zarówno szczytu w Glasgow, jak i poprzednich szczytów po 2015 roku, jest wyraźna zmiana nastawienia sektora finansowego, w szczególności banków, firm ubezpieczeniowych oraz funduszy inwestycyjnych, które przeniosły kapitał z inwestycji wysoko emisyjnych na nisko i zeroemisyjne. Dużym sukcesem jest też sam fakt, że po 2015 r. udało się wystartować z celami zrównoważonego rozwoju, że zostały one przyjęte przez wszystkie państwa świata, a po sześciu latach nadal są punktem odniesienia dla państw, biznesu, nauki, mediów i społeczeństwa obywatelskiego.
Zielona transformacja gospodarki to wielomiliardowe projekty, które są wielką szansą dla biznesu. Pan od dawna alarmuje, że tej szansy nie dostrzegają polskie firmy...