Największy wzrost liczby samobójstw zaobserwowano wśród kobiet między 20 a 29 rokiem życia, ale wzrost odnotowano też u nastolatek - wskazuje badanie przeprowadzone przez zespół naukowców, w skład którego wszedł prof. Taisuke Nakata, z Uniwersytetu w Tokio.
Obostrzenia związane z COVID-19 obowiązywały w Tokio i innych częściach Japonii do marca tego roku. Mieszkańcy Japonii byli proszeni o powstrzymywanie się przed opuszczaniem granic swoich prefektur, a bary i restauracje musiały działać krócej niż normalnie. W Japonii nigdy nie wprowadzono jednak reżimu kwarantanny tak ostrego, jak w niektórych państwach Europy czy w Chinach, gdzie wprowadzano lockdowny.
Czytaj więcej
Toyota Motor zawiesiła pracę nocnej zmiany na jednej linii produkcyjnej swojej fabryki Takaoka w środkowej Japonii z powodu wybuchu COVID-19 – poinformował koncern w komunikacie.
Liczba samobójstw Japonii wyniosła ok. 21 tysięcy w 2020 i 2021 roku, zgodnie z danymi rządowymi. W dwóch latach poprzedzających pandemię liczba ta oscylowała wokół 20 tysięcy.
W Japonii uważa się, że kłopoty związane z sytuacją ekonomiczną, są jedną z ważnych przyczyn samobójstw. Liczba samobójstw rośnie w kraju, gdy wzrasta stopa bezrobocia.