"Z tarczy antyinflacyjnej nie rezygnujemy, jednak głównie ze względu na to, że nie mamy zgody ze strony Komisji Europejskiej. Wręcz przeciwnie są groźby, że będą nakładane kolejne kary, jeżeli nie wycofamy się z dotychczasowych działań osłonowych - obniżek stawek podatku VAT. Chcemy zastąpić je innym mechanizmem obrony przed inflacją" - powiedział premier.
Czytaj więcej
Rząd wydłużył działanie tarczy antyinflacyjnej z 31 październik do 31 grudnia 2022 r. - informuje Centrum Informacyjne Rządu.
"Takim mechanizmem, aby rzeczywiście zamrożenie cen dla gospodarstw domowych, również obniżona stawka dla gospodarstw domowych, czyli 693 zł za MWh powyżej 2.600 lub 3.000 kWh zużycia rocznego, a także zamrożone ceny na stosunkowo niskim poziomie w porównaniu do poprzednich proponowanych cen, czyli 785 zł za MWh dla MŚP, szpitali i szkół, by to wszystko utrzymać. W jaki sposób? Poprzez takie ukształtowanie cen przez spółki energetyczne, aby one zamortyzowały, aby były one buforem powrotu stawek VAT do poprzedniego poziomu" - dodał.
Premier poinformował, że "tak długo, jak się da" rząd chce utrzymać zerowe stawki VAT na żywność. Morawiecki wyraził nadzieję, że KE nie będzie gwałtownie protestować z tego tytułu. "Będziemy zabiegać o to, by przynajmniej te obniżki vatowskie (na żywność) mogły zostać utrzymane, a wszystkie pozostałe amortyzować będziemy innym mechanizmem. Tarcza antyinflacyjna pozostaje tylko w innym kształcie" – powiedział premier.
Czytaj więcej
To jeszcze nie koniec galopady cen – komentują ekonomiści. I spodziewają się odczytów z dwójką na początku być może już w lutym.