Joanna Ćwiek-Świdecka

Podcast „Szkoła na nowo”: Dlaczego młodzi nauczyciele odchodzą z pracy

Najnowszy raport opracowany przez naukowczynie z Uniwersytetu Warszawskiego pokazuje, że aż 49 proc. młodych nauczycieli, którzy uczą mniej niż pięć lat, rozważa zmianę zawodu. Obecnie w polskich placówkach brakuje ok. 20 tys. pedagogów. O tym problemie rozmawiamy ze Sławomirem Broniarzem, prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Podcast „Szkoła na nowo”: Do zdobycia spore pieniądze na wyposażenie pracowni

Szkoła w Hrubieszowie walczy o dodatkowe pieniądze, by kształcić w nowych i potrzebnych na rynku zawodach. Być może wykształci także budowniczych dronów.

Podcast „Szkoła na nowo”: Hejter w szkole jest bezkarny, ukarana zostaje ofiara

Pod koniec września w Lubinie odbył się marsz milczenia przeciwko hejtowi. Wspominano w nim 16-letnią Julię, która odebrała sobie życie. Dziewczyna przez lata była hejtowana przez rówieśników, nikt nie potrafił przerwać tej fali przemocy.

Podcast „Szkoła na nowo”: Wolna szkoła – czy to w ogóle możliwe?

Wraz z odejściem poprzedniej ekipy rządzącej, w szkole miało być więcej wolności. Więcej poszanowania praw ucznia. Więcej autonomii dla nauczycieli. Na razie niewiele z tego wyszło.

Dziemianowicz-Bąk: Rząd Donalda Tuska nie planuje żadnych zmian w programie 800+

Nie podniesiemy wieku emerytalnego – deklaruje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Nowa Lewica.

"Szkoła na nowo": Ocena czy ocenoza – jak oceniać mądrze?

W szkołach wszystko jest na ocenę. To podobno najlepsze narzędzie motywujące do nauki. Ale jak oceniać, by nikogo nie skrzywdzić?

Dłuższe urlopy dla mam wcześniaków – wkrótce projekt ustawy

Już w maju ma być gotowy projekt ustawy wydłużający czas urlopu macierzyńskiego o okres, który rodzice spędzili w szpitalu opiekując się swoim przedwcześnie urodzonym dzieckiem.

Warto uczyć się chemii. Bez niej nie byłoby smartfonów

Im więcej uczniowie będą mieli kontaktu z rzetelnym przedstawieniem nauk przyrodniczymi, tym lepiej dla gospodarki i społeczeństwa – przekonuje prof. dr hab. Wojciech Macyk, dziekan Wydziału Chemii UJ, i zachęca do udziału w próbnej maturze z chemii.

Nowa małopolska kurator oświaty i nowe oczekiwania

O zastąpieniu Barbary Nowak Gabrielą Olszowską, polonistką i trenerką nauczycieli, krakowscy pedagodzy mówią z entuzjazmem: nam się to po prostu należało.

CKE bada dwa przypadki naruszenia prawa podczas egzaminów maturalnych

Pierwsze trzy dni egzaminów maturalnych przebiegły wyjątkowo spokojnie. Doszło do nielicznych incydentów złamania prawa – podaje CKE.