Raz zawarte porozumienie o przestoju ekonomicznym lub obniżeniu etatów, na podstawie którego wypłacane jest dofinansowanie z tarczy, nie może być – zdaniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – zmieniane.
Gdy czas trwania zatrudnienia na czas określony przekroczy 33 miesiące, od dnia następnego umowa przekształca się w bezterminową. Inne są zatem zasady jej rozwiązania.
Przepisów o minimalnej stawce godzinowej nie stosuje się wyłącznie do takiego zleceniobiorcy, który dostaje prowizję za pracę, o której miejscu i czasie wykonania sam decyduje.
Dla placówki medycznej atrakcyjne jest zatrudnianie lekarzy na umowach cywilnoprawnych. Choć płacą im więcej, nie muszą dawać urlopu ani pilnować czasu pracy.
Częstą praktyką jest, że lekarze dyżurują jednocześnie na różnych oddziałach. Jest to ryzykowne dla placówki medycznej i pacjentów. Mimo to przepisy wciąż na to pozwalają.
Godziny nadliczbowe i dyżur medyczny są często mylone i utożsamiane. Tymczasem występują między nimi istotne różnice, które przesądzają, że są to odrębne kategorie czasu pracy lekarzy.
Częściowa autonomia lekarzy, dotycząca diagnozy i terapii, nie wyłącza wszystkich postanowień medyków spod kierownictwa pracodawcy. Przełożeni mogą zatem weryfikować ich decyzje.
Zakończenie zatrudnienia rodzi obowiązek wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane dni wypoczynku. Strony mogą go przenieść na czas trwania kolejnej zawieranej umowy, jeśli w zatrudnieniu nie będzie przerwy.
Nie każdy okres pracy zwiększa staż, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego. Wyznacznikiem nie jest tu fakt, że z tytułu danego zatrudnienia zostały opłacone składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe.