Tomasz Rogala

Jak legalizować pracę i pobyt Ukraińców w Polsce od 1 lipca 2024 r.?

Co się stanie, jeżeli firma nie dochowa skróconego do 7 dni terminu na złożenie w urzędzie pracy powiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy? Do kiedy ważne jest powiadomienie o zatrudnieniu Ukraińca? Czy stronom grożą jakieś konsekwencje w związku z niedopełnieniem obowiązków w związku z uzyskaniem przez Ukraińca zezwolenia na pobyt czasowy i pracę? Jak legalizować pracę i pobyt Ukraińców w Polsce od 1 lipca 2024 r.?

Zasady zatrudniania Ukraińców po zmianach od 1 lipca 2024 r.

Po 30 czerwca br. pracodawca będzie miał tylko 7 dni na złożenie w PUP powiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy. I będzie musiał w nim wskazać wynagrodzenie nie niższe niż minimalne, aby zatrudnienie uznać za legalne.

Brak ukraińskiego paszportu: czy można dalej pracować w Polsce?

Zawieszenie wydawania paszportów Ukraińcom w wieku poborowym przebywających poza swoim krajem bezpośrednio przełoży się także na perspektywy ich legalnego pobytu i możliwości pracy w Polsce.

Afera wizowa: konsekwencje dla firm i pracowników

Ewentualne nieprawidłowości w postępowaniu wizowym niosą za sobą konsekwencje dla firm i pracowników. Mogą skutkować odpowiedzialnością karną także cudzoziemca i jego polskiego pracodawcy. A unieważnienie wizy – nagłą utratą prawa pobytu i legalności zatrudnienia.

Kłopotliwe zezwolenia na pobyt i pracę dla Ukraińców

W zezwoleniu na pobyt i pracę wydawanym obywatelowi Ukrainy urząd nie powinien umieszczać adnotacji o specustawie. Uprawnienie do wykonywania pracy i zwolnienie z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę nie są bowiem pojęciami tożsamymi.

Kiedy kierowcę - pracownika z Ukrainy można wysłać do Niemiec

Kierowca – cudzoziemiec z kraju trzeciego, dokonujący przewozu na niemieckim terytorium, musi posiadać prawo do wykonywania pracy i prawo pobytu także w Niemczech.

Najważniejsze wyroki wydane w sprawach pracowniczych w 2018 r.

Pracodawca może uwolnić się od zobowiązań wynikających z porozumienia bez wręczania wypowiedzeń. Procedury wypowiedzeń może też uniknąć wstrzymując korzyści przyznane w układzie zbiorowym. A regulamin wynagradzania uchyli, mimo sprzeciwu związków zawodowych.

Łatwiej o PESEL dla cudzoziemca

Posiadanie numeru PESEL przez zatrudnianego obcokrajowca jest obecnie konieczne, aby pracodawca mógł wywiązać się ze swoich obowiązków. Cudzoziemiec uzyska go przy okazji zameldowania w Polsce na pobyt czasowy lub stały.