Liczba porad lekarskich w rehabilitacji domowej w przeliczeniu na 100 tys. ludności względem miejsca zamieszkania pacjenta w 2019 r.
Foto: Mapa potrzeb zdrowotnych na lata 2022-2026
Działanie w oparciu o rzeczywiste dane
Kierunki działań potrzebnych do poprawy opieki zdrowotnej będą analizowane i rekomendowane w oparciu o dane pochodzące z różnych źródeł. Przykładowo, w nowej mapie wskazuje się na konieczność racjonalizacji liczby łóżek na oddziałach szpitalnych lub ich przekształcanie, zgodnie z prognozami demograficznymi, w łóżka opieki długoterminowej, przy założeniu przesunięcia leczenia części pacjentów ze szpitala do Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej. Zaleca się też wzmocnienie roli Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, by poprawić zgłaszanie się pacjentów do tej formy pomocy i tym samym odciążyć Szpitalne Oddziały Ratunkowe z przypadków niewymagających ratowania zdrowia i życia.
Nowy dokument uwzględnia też wpływ pandemii COVID-19 na potrzeby zdrowotne. Tutaj ważnym punktem jest dalsze upowszechnienie telerehabilitacji, czyli ćwiczeń wykonywanych przez pacjentów w domu, pod nadzorem fizjoterapeuty, za pośrednictwem wideorozmowy. Takie rozwiązanie jest korzystne szczególnie dla pacjentów, których stan zdrowia utrudnia dojazd do miejsca udzielania tradycyjnych świadczeń, a ponadto niweluje ryzyko rozprzestrzeniania chorób zakaźnych.
Najnowsza mapa uwzględnia też starzenie się populacji kraju i potrzebę zwiększenia dostępności do nowoczesnych form usług z zakresu telemedycyny, teleopieki oraz e-Zdrowia dla osób starszych i innych osób wymagających pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Wsparcia wymaga także proces cyfryzacji ochrony zdrowia oraz wzmocnienie infrastruktury informatycznej w szpitalach, w tym rozwój nowoczesnych kanałów informacyjnych dla pacjenta. Dodatkowo rekomenduje się zwiększenie dostępności badań diagnostycznych w warunkach ambulatoryjnych.
Planowanie inwestycji i wydatkowanie środków publicznych
Mapa potrzeb zdrowotnych pomoże w planowaniu inwestycji i optymalnym wydatkowaniu środków publicznych w ochronie zdrowia. Analizy i rekomendowane kierunki działań wykorzystane będą przy przygotowaniu i wdrażaniu dokumentów na poziomie programowym, w tym Krajowego Planu Odbudowy i Wzmocnienia Odporności, krajowych i wojewódzkich planów transformacji, czy polityki spójności. Mapa została już wykorzystana przy przygotowywaniu głównego dokumentu strategicznego dla sektora zdrowia, czyli Zdrowej Przyszłości, który zostanie opublikowany jesienią tego roku.