Jednocześnie spadł odsetek wynajmujących nieruchomości - z 51 do 33 proc. – wynika z raportu „Studenci na rynku nieruchomości 2021” opracowanego przez Centrum AMRON we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości i koordynatorami Programu Edukacyjnego „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem”. Analizie poddano ponad 2,2 tys. ankiet wypełnionych przez studentów z 24 polskich miast.
Zdalnie i mobilnie
- Widać poważne zmiany na rynku nieruchomości wywołane pandemią. Od marca 2020 r. na większości uczelni zajęcia były prowadzone w trybie zdalnym. Podczas gdy sale wykładowe, aule i korytarze uczelniane były puste, studenci kształcili się przez internet, nie opuszczając rodzinnych czterech ścian – podkreślają autorzy raportu. - Studenci stali się bardziej mobilni. Mieszkanie na co dzień w miejscu nawet znacznie oddalonym od uczelni przestało być dla nich przeszkodą.
- W pandemicznym otoczeniu mieliśmy do czynienia przede wszystkim z malejącym popytem związanym m.in. z odpływem studentów z miast akademickich i jednocześnie rosnącą podażą mieszkań na wynajem, wynikającą z sytuacji na rynku mieszkaniowym, zwłaszcza zanikiem najmu krótkoterminowego w ośrodkach akademickich, będących również celem ruchu turystycznego – zauważa dr Jacek Furga, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, szef Centrum AMRON.
Autorzy raportu zwracają uwagę na „wyraźny wzrost liczby ankietowanych mieszkających u rodziny lub znajomych i nieponoszących opłaty za najem”.