Bloomberg: Rosja wysyła sygnały o gotowości do rozmów. I do ustępstw?

Rosja nieoficjalnymi kanałami dała Stanom Zjednoczonym do zrozumienia, że ​​jest gotowa do dialogu na temat konfliktu na Ukrainie - pisze Bloomberg, powołując się na dwa źródła bliskie Kremlowi.

Publikacja: 25.01.2024 21:00

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 701

Według cytowanych przez Bloomberga anonimowych źródeł Rosja ma być gotowa dialogu do na temat konfliktu na Ukrainie, w tym ewentualnej dyskusji na temat przyszłych środków bezpieczeństwa dla Kijowa.

Rozmówcy agencji powiedzieli, że sygnały zostały nadane w zeszłym miesiącu przez pośrednika, którego nie chcą ujawniać.

Według nich Rosja  mogłaby rozważyć rezygnację z neutralnego statusu Ukrainy i żądania, aby Kijów nie przystępował do NATO, ale nalegałaby na uznanie kontroli nad terytoriami zajmowanymi obecnie przez wojska rosyjskie.

- Nie jesteśmy świadomi opisanych zmian w stanowisku Rosji – powiedziała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson. - Sama Ukraina zdecyduje, czy, kiedy i jak negocjować z Rosją.

Rosja zawsze otwarta na rozmowy — zapewnia Pieskow

Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow w odpowiedzi na pytanie Bloomberga powiedział, że prezydent Władimir Putin wielokrotnie powtarzał, że Rosja pozostaje otwarta na negocjacje w sprawie Ukrainy.

- Jesteśmy zdeterminowani, aby osiągnąć nasze cele. Wolelibyśmy je osiągnąć drogą dyplomatyczną, ale jeśli nie, operacja wojskowa będzie kontynuowana, aż osiągniemy nasze cele – cytuje jego wypowiedź agencja.

Czytaj więcej

W Rosji rośnie „popyt na pokój”. Poparcie dla kontynuowania wojny spada, Kreml reaguje

W zeszłym miesiącu „The New York Times” doniósł, że co najmniej od września mediatorzy wysyłają do Zachodu sygnały, że Putin jest otwarty na negocjacje w sprawie zawieszenia broni na Ukrainie, które zamroziłoby walki na obecnych pozycjach.

14 grudnia  Putin powiedział, że gdy "Rosja osiągnie swoje cele, zapanuje pokój”.  - Wróćmy do tych celów – one się nie zmieniają. Przypomnę:  denazyfikacja Ukrainy, demilitaryzacja, neutralny status – stwierdził.

Powiedział także, że Rosja jest gotowa do negocjacji z Ukrainą, Europą i Stanami Zjednoczonymi, ale w oparciu o własne interesy. Putin zauważył, że jeśli Stany Zjednoczone uważają, że Ukraina jest gotowa do prowadzenia dialogu, muszą zabiegać o uchylenie decyzji prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego, który jesienią 2022 roku podpisał dekret zakazujący negocjacji z Moskwą.

Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow w połowie grudnia poinformował o próbach nawiązania przez wysokich rangą przedstawicieli krajów zachodnich kontaktów z Moskwą w sprawie Ukrainy. Ławrow zapewnił, że Rosja jest gotowa do dialogu z krajami "zainteresowanymi położeniem kresu próbom budowania własnego bezpieczeństwa kosztem bezpieczeństwa innych".

Bloomberg zauważa, że sygnały dotyczące rzekomej gotowości Rosji do rozmów o zakończeniu konfliktu pojawiają się co jakiś czas, ale trudno wnioskować na podstawie wojskowych działań Rosji na Ukrainie o jakichkolwiek oznakach chęci Putina do zakończenia wojny. Za to sygnały mające świadczyć o dobrych chęciach Moskwy, choć trudno je uznać za szczere,  mogą skutecznie podzielić sojuszników Ukrainy.

Według cytowanych przez Bloomberga anonimowych źródeł Rosja ma być gotowa dialogu do na temat konfliktu na Ukrainie, w tym ewentualnej dyskusji na temat przyszłych środków bezpieczeństwa dla Kijowa.

Rozmówcy agencji powiedzieli, że sygnały zostały nadane w zeszłym miesiącu przez pośrednika, którego nie chcą ujawniać.

Pozostało 90% artykułu
Konflikty zbrojne
Stany Zjednoczone wiedziały o ataku Rosji. Moskwa wysłała ostrzeżenie
Konflikty zbrojne
Putin w orędziu do narodu: Rosja uderzyła w Ukrainę najnowszym systemem rakietowym
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie: Rakietowe uderzenia na obwód kurski i mściwy szantaż Putina
Konflikty zbrojne
Atak rakietowy na Dniepr. Rosja nie użyła pocisku balistycznego ICBM?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Konflikty zbrojne
Ukraina zaatakowana przez Rosję pociskiem międzykontynentalnym