Think tank z USA: Rosja może podbić całą Ukrainę

Analitycy z Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) alarmują, że "rosyjski podbój całej Ukrainy nie jest niemożliwy".

Aktualizacja: 15.12.2023 06:18 Publikacja: 15.12.2023 06:03

Ukraińscy żołnierze

Ukraińscy żołnierze

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 660

Według autorów analizy (Frederick W. Kagan, Kateryna Stepanenko, Mitchell Belcher, Noel Mikkelsen i Thomas Bergeron) "stawka w wojnie Rosji z Ukrainą jest dla USA wyższa niż większość osób myśli".

Think tank z USA: Na granicy NATO może pojawić się zwycięska rosyjska armia

"Podbój całej Ukrainy przez Rosję nie jest w żadnym wypadku niemożliwy, jeśli USA odetną wszelką pomoc wojskową dla Ukrainy, a Europa pójdzie w ich ślady" - czytamy w analizie.

"Taki wynik doprowadziłby do pojawienia się poobijanej, ale zwycięskiej rosyjskiej armii, tuż przy granicy NATO - od Morza Czarnego po Ocean Arktyczny" - czytamy w analizie.

"Ukraińska armia z zachodnim wsparciem zniszczyła blisko 90 proc. rosyjskiej armii, która najechała Ukrainę w lutym 2022 roku według amerykańskich źródeł wywiadowczych, ale Rosjanie zastąpili te straty nowymi siłami i rozbudowują bazę przemysłową, by uzupełnić straty materiałowe znacznie szybciej, niż pozwalałby im na to przedwojenny potencjał" - głosi analiza.

Czytaj więcej

UE: Viktor Orban zablokował decyzję ws. pomocy finansowej dla Ukrainy

"Zwycięska rosyjska armia na końcu tej wojny będzie bardziej doświadczona w boju i znacząco większa niż siły lądowe Rosji przed 2022 rokiem. Rosyjska gospodarka stopniowo odbuduje się, gdy sankcje będą w sposób nieunikniony słabnąć a Moskwa znajdzie sposoby na omijanie lub osłabianie tych, które nadal będą obowiązywać. Wraz z upływem czasu Rosja zastąpi (utracony) sprzęt (...)" - przekonują analitycy. 

"Rosja może stanowić poważne zagrożenie konwencjonalne dla NATO po raz pierwszy od lat 90-tych w perspektywie czasowej wyznaczonej przez to jak dużo Kreml zainwestuje w swoją armię" - głosi analiza.

Co się stanie, jeśli Rosja wygra i zajmie Ukrainę?

"Ogólny potencjał wojskowy USA i sojuszników z NATO jest znacznie większy niż Rosji i nie ma powodu, by wątpić w zdolność Zachodu do pokonania jakiejkolwiek armii rosyjskiej, nawet przy założeniu, że Rosja w pełni wchłonie Ukrainę i Białoruś. Ale skoro Amerykanie rozważają koszty dalszej pomocy Ukrainie w walce z Rosjanami w nadchodzących latach, należy dokładnie rozważyć koszty umożliwienia Rosji zwycięstwa. Koszty te są znacznie wyższe, niż większość ludzi sobie wyobraża" - przekonują analitycy.

Najlepszym rozwiązaniem - jak przekonują analitycy - byłaby pomoc Ukrainie w odzyskaniu kontroli nad całym utraconym terytorium, co "odepchnęłoby rosyjskie siły jeszcze dalej na wschód", a następnie "pomoc Ukrainie w odbudowie"

Zdaniem ISW aby odstraszyć Rosję przed dalszą agresją, w przypadku "całkowitego zwycięstwa Rosji na Ukrainie" USA musiałyby "rozmieścić w Europie Wschodniej znaczącą część swoich wojsk lądowych", a także "niewidzialnych samolotów" (w których zastosowano technologię stealth), których "budowa i utrzymanie są kosztowne". USA stanęłyby też - jak pisze ISW - przed trudnym wyborem w kwestii tego ile sił skierować do Azji, by chronić Tajwan i innych sojuszników przed agresją Chin, a ile do Europy, by odstraszać Rosję od ataku na sojusznika z NATO. Jak czytamy koszt utrzymania wystarczających sił na obu kierunkach byłby ogromny i trzeba byłoby go ponosić tak długo, jak długo utrzymywałoby się zagrożenie ze strony Rosji.

"Niemal każdy inny wynik wojny na Ukrainie jest lepszy niż ten (w którym Rosja osiąga pełne zwycięstwo - red.)" - czytamy w analizie. Analitycy przekonują, że dalsze finansowanie walki Ukrainy, by zatrzymywała ona Rosję na obecnych liniach frontu jest znacznie bardziej perspektywiczne i mniej kosztowne dla USA niż "pozwolenie, by Ukraina przegrała". Najlepszym rozwiązaniem - jak przekonują analitycy - byłaby pomoc Ukrainie w odzyskaniu kontroli nad całym utraconym terytorium, co "odepchnęłoby rosyjskie siły jeszcze dalej na wschód", a następnie "pomoc Ukrainie w odbudowie" co sprawiłoby, że "najbardziej doświadczona w boju, sojusznicza armia w Europie znalazłaby się w forpoczcie obrony NATO - niezależnie od tego czy Ukraina byłaby członkiem Sojuszu. 

Według autorów analizy (Frederick W. Kagan, Kateryna Stepanenko, Mitchell Belcher, Noel Mikkelsen i Thomas Bergeron) "stawka w wojnie Rosji z Ukrainą jest dla USA wyższa niż większość osób myśli".

Think tank z USA: Na granicy NATO może pojawić się zwycięska rosyjska armia

Pozostało 93% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna na Bliskim Wschodzie wisi w powietrzu
Konflikty zbrojne
Ukraińcy strzelają do Rosjan amunicją z Indii. Indie nie protestują
Konflikty zbrojne
Eksplodujące radiotelefony Hezbollahu. To był najbardziej krwawy dzień w Libanie od roku
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć drugą armię świata. Czy Putin szykuje się do długiej wojny?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Konflikty zbrojne
Wybuchające pagery w Libanie. Hezbollah upokorzony i zdruzgotany