Kontrofensywa Ukrainy: Ukraińcy rzucają nowe brygady do walki?

Siły ukraińskie prowadziły 15 sierpnia działania ofensywne na co najmniej trzech odcinkach frontu - pisze think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swojej najnowszej analizie na temat sytuacji na froncie.

Aktualizacja: 16.08.2023 06:53 Publikacja: 16.08.2023 06:47

Ukraińscy artylerzyści

Ukraińscy artylerzyści

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 539

Ukraińska armia prowadziła działania ofensywne w rejonie Bachmutu, na kierunku melitopolskim (zachodni obwód zaporoski) i berdiańskim (pogranicze obwodu donieckiego i zaporoskiego).

Kontrofensywa Ukrainy: Postępy Ukraińców na froncie

Think tank w swojej analizie zwraca uwagę, że z informacji przekazywanych przez rosyjskich blogerów wojskowych wskazują na postępy ukraińskiej armii w rejonie miejscowości Dibrowa (7 km na południowy zachód od Kreminnej). 14 sierpnia Ukraińcy mieli osiągnąć sukcesy w rejonie miejscowości Robotyne.

Informacje przekazywane przez źródła rosyjskie i ukraińskie 15 sierpnia wskazują, że Ukraińcy skierowali dodatkowe brygady przygotowane do kontrofensywy na front w obwodzie zaporoskim.

Czytaj więcej

Interfax: Ukraińska jednostka ma zabijać przywódców państw Afryki. Na czele poseł

ISW cytuje ukraińskiego pułkownika Petro Czernyka, który mówił, że ukraińska kontrofensywa na południu posuwa się wolno, ponieważ Ukraińcy muszą przełamać trzy linie rosyjskiej obrony. Czernyk dodał, że pierwszą linię stanowią pole minowe rozciągające się kilka kilometrów w głąb terytorium bronionego przez Rosjan, drugą linię stanowią zgrupowania wojsk i artylerii, a trzecią - pozycje na tyłach. Ukraiński oficer mówił, że szczególnie ważny jest ogień kontrbateryjny, który ma chronić ukraiński sprzęt do rozminowania przed ogniem rosyjskiej artylerii.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał 16 sierpnia rano nowe dane o stratach rosyjskiej armii na frontach Ukrainy. Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 255 570 żołnierzy, 4 324 czołgi, 8 380 pojazdów opancerzonych, 5 152 zestawy artyleryjskie, 714 wyrzutni rakiet, 485 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 314 śmigłowców, 4 284 bezzałogowe statki powietrzne, 1 404 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 7 614 pojazdów (w tym cystern) i 773 jednostek sprzętu specjalnego.

Tylko w ciągu doby Rosjanie mieli stracić 650 żołnierzy, 11 czołgów i 10 pojazdów opancerzonych.

Władze Rosji przejmą pełną kontrolę nad łącznością w kraju?

Tymczasem rosyjski dziennik "Kommiersant" pisze, że rosyjskie władze przygotowują mechanizm, którego celem będzie wprowadzenie pełnej kontroli i możliwość wyłączania przez władze cywilnych sieci telekomunikacyjnych w przypadku sytuacji nadzwyczajnej.

Ukraińska kontrofensywa na południu posuwa się wolno, ponieważ Ukraińcy muszą przełamać trzy linie rosyjskiej obrony

Zdaniem ISW może to mieć związek z obawami o dokonywanie przez Ukraińców rajdów na terytorium Rosji (takie rajdy przeprowadzały wiosną jednostki rosyjskich ochotników walczących po stronie Ukrainy).

"Kommiersant pisze, że przepisy, nad którymi pracują władze, miałyby pozwolić siłom bezpieczeństwa na całkowite kontrolowanie współdzielonych z operatorami telekomunikacyjnymi częstotliwości w przypadku "sytuacji nadzwyczajnej". Eksperci cytowani przez dziennik twierdzą, że planowane współdzielenie częstotliwości cywilnych operatorów z siłami bezpieczeństwa "poprawiłoby jakość komunikacji w czasie pokoju", ponieważ cywilni operatorzy mieliby dostęp do niedostępnych do nich dotychczas częstotliwości.

ISW pisze, że wdrożenie takiego mechanizmu mogłoby pozwolić na pełniejszą kontrolę władz Rosji nad łącznością w przypadku naruszenia granicy Rosji przez proukraińskie formacje. W przeszłości, w czasie takich rajdów, łączność cywilna przyczyniała się do rozsiewania paniki wśród mieszkańców.

Ukraińska armia prowadziła działania ofensywne w rejonie Bachmutu, na kierunku melitopolskim (zachodni obwód zaporoski) i berdiańskim (pogranicze obwodu donieckiego i zaporoskiego).

Kontrofensywa Ukrainy: Postępy Ukraińców na froncie

Pozostało 94% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna na Bliskim Wschodzie wisi w powietrzu
Konflikty zbrojne
Ukraińcy strzelają do Rosjan amunicją z Indii. Indie nie protestują
Konflikty zbrojne
Eksplodujące radiotelefony Hezbollahu. To był najbardziej krwawy dzień w Libanie od roku
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć drugą armię świata. Czy Putin szykuje się do długiej wojny?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Konflikty zbrojne
Wybuchające pagery w Libanie. Hezbollah upokorzony i zdruzgotany