Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy uszkodzony został Most Krymski. Rosyjskie władze mówią o "wypadku".
Położona pod Kijowem Bucza w 2020 roku liczyła ok. 36,3 tys. mieszkańców. Po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę 24 lutego ub.r. miasto zostało zajęte przez Rosjan. Najeźdźcy wycofali się 29 marca. W podstołecznych miejscowościach, które opuściły wojska rosyjskie, znalezione zostały setki ciał cywilów. Wiele śladów wskazuje, że dokonano ich egzekucji.
Symbolem dokonanych przez Rosję zbrodni stała właśnie Bucza, w której mogło zostać zamordowanych nawet ponad 400 nieuzbrojonych ukraińskich cywilów. Sprawę bada Organizacja Narodów Zjednoczonych, która w swoim raporcie winą za zbrodnię obarczyła wojska agresora. Oficjalnie potwierdziła 73 zabójstwa, ale wciąż bada kolejne przypadki.
Czytaj więcej
W rocznicę wyzwolenia podkijowskiej Buczy przez ukraińskie wojska prezydent Wołodymyr Zełenski, uczestniczący w uroczystych obchodach tego wydarzenia, stwierdził, że "Bucza stała się miejscem, widząc które, świat się zmienił i przebudził".
Tymczasem Dmitrij Polanski, zastępca ambasadora Rosji w Narodach Zjednoczonych, zapowiedział w poniedziałek na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, że Rosja przeprowadzi „dochodzenie”, które ma wykazać, czy Wielka Brytania „odegrała rolę” w zorganizowaniu „prowokacji w Buczy”.