Władze Ukrainy domagają się przekazania im przez USA amunicji kasetowej od 2022 roku, argumentując, że zwiększyłoby to ilość dostępnej Ukrainie amunicji do zachodnich zestawów artyleryjskich i rakietowych i pomogłoby w wyrównaniu potencjału Ukrainy i Rosji jeśli chodzi o artylerię.
Ukraina może potrzebować więcej amunicji artyleryjskiej - a duże zapasy amunicji kasetowej, które posiada w swoich magazynach amerykańska armia, mogłyby być odpowiedzią na ten problem
Amunicja kasetowa to rodzaj amunicji zawierający od kilku do kilkuset
mniejszych ładunków. W określonym momencie te dodatkowe ładunki są
uwalniane z głowicy bądź bomby kasetowej siłą wybuchu niewielkiego
ładunku prochowego lub siłą odśrodkową. 30 maja 2008 podczas konferencji
w Dublinie 111 państw poparło zakaz używania bomb kasetowych. Konwencji
w tej sprawie nie ratyfikowały jednak USA (podobnie jak Ukraina, ale
też np. Polska). Rosjanie mają regularnie używać broni kasetowej na
Ukrainie.
USA były dotychczas sceptyczne w kwestii przekazania Ukrainie amunicji kasetowej ze względu na zagrożenie, jakie jej użycie może stanowić dla cywilów. Wielu sojuszników USA - m.in. Wielka Brytania, Francja i Niemcy - ratyfikowało konwencję w sprawie zakazu użycia broni kasetowej.
Amunicja kasetowa mogłaby wesprzeć kontrofensywę Ukrainy?
Teraz jednak, w związku z wolniejszymi niż zakładano postępami kontrofensywy Ukrainy, USA mają obawiać się, że w przypadku możliwego przedłużenia się kontrofensywy i prób sforsowania silnie ufortyfikowanych rosyjskich pozycji, Ukraina może potrzebować więcej amunicji artyleryjskiej - a duże zapasy amunicji kasetowej, które posiada w swoich magazynach amerykańska armia, mogłyby być odpowiedzią na ten problem. USA wycofały z użycia amunicję kasetową w 2016 roku, ale nadal składują ją w magazynach.
CNN: Ukraina prosi USA o amunicję kasetową
Ukraińscy urzędnicy i politycy w ostatnich miesiącach apelowali do administracji Joe Bidena i członków Kongresu, aby Stany Zjednoczone udostępniły Ukrainie amunicję kasetową - czyli typ amunicji, który jest zakazany w ponad 100 państwach świata.