Czytaj więcej
24 lutego Rosja dokonała pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, podziękował Senatowi RP za uchwałę uznającą władze Rosji za reżim terrorystyczny.
Departament Stanu USA podjął szczegółowe działania mające na celu zapobieżenie wpadnięciu amerykańskiej broni na Ukrainie w ręce kryminalnych i niepaństwowych podmiotów.
Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział, że chociaż Ukraina „zobowiązała się do odpowiedniego zabezpieczenia i rozliczania przekazanego sprzętu militarnego”, USA „pozostają czujne” w kwestii możliwości dostania się broni w niepowołane ręce.
Według departamentu plan działania, który ma temu zapobiec, składa się z kilku elementów: wzmocnienia zdolności ukraińskich sił bezpieczeństwa i sąsiadów do ochrony uzbrojenia, wzmocnienie zarządzania granicami i bezpieczeństwem w Ukrainy oraz budowanie zdolności Ukrainy i jej sąsiadów do „odstraszania, wykrywania i zakazywania nielegalnego handlu.
"Wojny mogą doprowadzić do tego, że broń wpadnie w prywatne ręce drogą kradzieży lub nielegalnej sprzedaży, czasami tworząc czarny rynek broni, który może przetrwać dziesięciolecia. Różnorodne podmioty mogą próbować zdobyć broń ze źródeł w Ukrainie podczas lub po konflikcie, jak miało to miejsce po wojnach bałkańskich w latach 90.” – przekazał Departament Stanu w komunikacie.