„Rozkaz prezydenta został wykonany: wszystkie kobiety, dzieci i osoby starsze zostały ewakuowane z Azowstalu. Ta część akcji humanitarnej Mariupola została zakończona” – napisała Wereszczuk.
Ewakuacja cywilów z terenów Azowstalu trwa od tygodnia. O jej rozpoczęciu poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski. "Pierwsza grupa ok. 100 osób kieruje się na terytorium kontrolowane (przez Ukrainę - red.). Jutro spotkamy się z nimi w Zaporożu. Dziękuję naszemu zespołowi!" - napisał 1 maja w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy. Dodał, że strona ukraińska wraz z przedstawicielami ONZ pracuje nad ewakuacją pozostałych cywilów z terenów zakładów Azowstal. W kolejnym wpisie Zełenski podziękował Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża za jego rolę w negocjacjach oraz pracę zespołów w Mariupolu.
Czytaj więcej
Rosjanie, którzy zaatakowali Ukrainę, wciąż marzą o zdobyciu Kijowa, ale nigdy się to im nie uda - ocenił w wywiadzie dla Radia NV mer stolicy Witalij Kliczko.
Rzecznik Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej Saviano Abreu przekazał, że operacja "bezpiecznego przejścia" realizowana jest we współpracy z Czerwonym Krzyżem oraz stronami konfliktu. Zastrzegł, że ze względu na bezpieczeństwo cywilów i konwoju w czasie trwania operacji szczegółowe informacje na jej temat nie będą udzielane.
Mariupol to położony na Morzem Azowskim port w obwodzie donieckim. Wojska rosyjskie oblegały miasto od 2 marca. Obecnie ukraińscy żołnierze bronią się tylko na terenie zakładów Azowstal, a Rosjanie ogłosili już oficjalnie zdobycie Mariupola, w którym zakłady Azowstal mają być izolowane. Mimo że prezydent Rosji Władimir Putin odwołał rozkaz szturmu na Azowstal, ataki rosyjskiej armii na ten teren nie ustają. Według dostępnych informacji, na terenach kombinatu Azowstal, gdzie w czasach sowieckich powstała rozległa sieć podziemnych schronów i tuneli, ukrywało się ok. tysiąca cywilów.