Lai Ching-te, który objął urząd w maju, przez Chiny uważany jest za separatystę i polityka, który chce zmierzać w stronę formalnej niepodległości Tajwanu, co dla Chińskiej Republiki Ludowej jest czerwoną linią, której przekroczenie oznaczałoby prawdopodobnie użycie siły przez ChRL. Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i nigdy nie wyrzekły się siły jako sposobu przywrócenia suwerenności nad wyspą.
Lai Ching-te: Tajwan może być ojczyzną dla Chińczyków, którzy mają więcej niż 75 lat
Komunistyczna Partia Chin, która sprawuje pełnię władzy w Chinach kontynentalnych od 75 lat, nigdy nie kontrolowała Tajwanu, wyspy, na której schronił się rząd Republiki Chińskiej po przegranej wojnie domowej. Republika Chińska, której tradycję kontynuuje Tajwan, powstała w Chinach w 1912 roku, po upadku cesarstwa.
Władze Tajwanu uważają, że tylko mieszkańcy wyspy mogą decydować o jej przyszłości. Władze komunistycznych Chin nie kryją, że ich celem jest podporządkowanie Tajwanu władzom w Pekinie.
Czytaj więcej
Jeden z nowych chińskich atomowych okrętów podwodnych zatonął w maju lub czerwcu tego roku - twierdzi przedstawiciel amerykańskiej administracji pragnący zachować anonimowość.
Lai Ching-te przemawiając w czasie koncertu, w przededniu przypadającego 10 października tajwańskiego święta narodowego (upamiętnienia wybuchu powstania w Wuchangu w 1911 roku, które doprowadziło do rozpoczęcia rządów republikańskich w Chinach) przypomniał, że o ile komunistyczne Chiny świętowały niedawno 75. rocznicę powstania, o tyle Republika Chińska będzie świętować 113 lat istnienia.