Kanada bada zarzuty, że Polska chciała inwigilować byłego ministra rządu Alberty

Rząd federalny analizuje zarzuty, według których polski rząd odwołał jednego ze swoich dyplomatów z powodu odmowy zebrania informacji o działalności społecznej i politycznej byłego ministra rządu prowincji Alberta, Thomasa Lukaszuka - informuje kanadyjski nadawca CBS News.

Publikacja: 11.08.2023 19:00

Thomas Lukaszuk

Thomas Lukaszuk

Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license

amk

Lukaszuk, który był wicepremierem w gabinecie postępowej konserwatystki Alison Redford, uważa, że jest celem działań polskiego rządu z  powodu swoich działań przeciwko kontrowersyjnemu redemptoryście, Tadeuszowi Rydzykowi.

W 2020 r. Łukaszuk — regularny komentator polityki Alberty w telewizji CBC — i najstarsza żydowska organizacja działająca na świecie,  B'nai Brith z powodzeniem naciskały na archidiecezję Edmonton, aby zabroniła Rydzykowi wygłaszania kazań podczas wizyty w Kanadzie, oraz na stację radiowej w Toronto, aby przestała emitować programy ze stacji Rydzyka, Radia Maryja.

Rydzyk był krytykowany za kazania o poglądach homofobicznych i antysemickich, a także przeciwko aborcji i Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

"Ukrócić działalność". Petycja ws o. Rydzyka wysłana do papieża

W tym samym 2020 roku do rąk Lukaszuka trafiła petycja do papieża, podpisana przez  ponad 100 tysięcy osób, której inicjatorami było dwóch Polaków. Lukaszuka, który zasłynął z krytyki Tadeusza Rydzyka, poproszono o złożenie jej w kurii w Kanadzie. 

Lukaszuk wysłał też petycję bezpośrednio do papieża, a kopię do nuncjusza papieskiego w Kanadzie Luigiego Bonazziego. Do petycji  dołączył też swój list, w którym Kanadyjczyk informuje, że "według raportu Departamentu Stanu USA z 2008 r., Radio Maryja jest jednym z najbardziej rażących antysemickich mediów w Europie".

MSZ poleca konsulowi sporządzenie noty o działalności Lukaszuka

Lukaszuk powiedział, że przez lata dementował pogłoski, że polski resort spraw zagranicznych zabiegał o informacje na jego temat.

- Właściwie nigdy tak naprawdę nie zwracałem na to uwagi, ponieważ wydawało mi się to zbyt daleko idące - mówił polityk. Dopóki nie otrzymał zaszyfrowanej korespondencji z 13 marca 2022 r., 14 czerwca 2022 i kwietnia tego roku między oddziałem Polskiego Departamentu Spraw Zagranicznych, którego zadaniem jest współpraca ze społecznościami polskiej diaspory, a konsulem generalnym kraju w Vancouver Andrzejem Mańkowskim.

„Uprzejmie proszę o przygotowanie i przekazanie właściwym kanałem obszernej noty do departamentu dotyczącej działań społeczno-politycznych Pana Tomasza Łukaszuka oraz ich ewentualnego wpływu i znaczenia dla polskiej społeczność w Albercie” - brzmi polecenie zawarte  tej korespondencji.

Takie polecenia Mańkowski miał otrzymać trzykrotnie. Wszystkie zignorował. Został zdymisjonowany.

Postępowanie konsula było przedmiotem debaty Komisji Łączności z Polakami za Granicą, która zebrała się 28 lipca , jak pisze portal NaTemat,pl, aby wskazać następczynię Mańkowskiego.

Podczas posiedzenia komisji wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk stwierdził, że konsula generalnego, który odmawia wykonania zadania, należy odwołać.

Andrzej Mańkowski nie chciał mówić o swoim odejściu. W e-mailu napisał do CBC News. że  „jeśli stacja przygotowuje materiał o jego zwolnieniu, niestety nie może tego komentować”. Stanowisko ma opuścić do końca sierpnia.

Lukaszuk: Przeszedł mnie dreszcz

- Jako polskiego Kanadyjczyka, mieszkający w Kanadzie od ponad 40 lat, przeszedł mnie dreszcz na myśl, że ten rząd wciąż wysyła swoich urzędników do Kanady w celu zebrania informacji, które nie są publicznie dostępne - mówił kanadyjski polityk.

- To jest minister instruujący swój personel i konsulaty w całej Kanadzie, prosząc ich o zebranie głębszych informacji na temat społecznej i politycznej działalności obywatela innego państwa - dodał.

Kanadyjskie MSZ  traktuje sprawę bardzo poważnie

W oświadczeniu departament poinformował, że jest w kontakcie z Lukaszukiem i ocenia kolejne kroki, współpracując z wywiadem bezpieczeństwa i partnerami społecznymi.

- To nie jest dobry pomysł, aby jakikolwiek kraj robił takie rzeczy za pośrednictwem swoich dyplomatów – powiedziała Maria Popova, profesor nadzwyczajny nauk politycznych na Uniwersytecie McGill. - To kulisy prawdziwego rozgrywania wewnętrznych polskich sporów politycznych i angażowania obywatela Kanady, który miał w tej sprawie otwarte stanowisko – powiedziała.

Popova dodała, że w demokratycznym kraju rzadko zdarza się przyglądać się poczynaniom jednostek. - Autorytarne reżimy oczywiście robią to dość często – powiedziała. - Ale demokracje zwykle nie przejmują się tak bardzo indywidualnymi działaniami i oczywiście bardziej cenią sobie wolność słowa.

Maria Popova dodała, że ingerencja, o której mowa, wydaje się być bardziej związana z wewnętrznymi sprawami polskiej polityki niż z jakąkolwiek sprawą dotyczącą polityki kanadyjskiej.

Rzecznik polskiego MSZ odsyła CBC News do traktatu ONZ

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP odesłał CBC News do traktatu ONZ regulującego międzynarodowe stosunki dyplomatyczne.

„Wszystkie polecenia i zarządzenia w związku z działalnością i sprawozdaniami Ambasad/Konsulatów RP mieszczą się w ramach praw i przywilejów określonych Konwencją Wiedeńską” – powiedział rzecznik.

Nie potwierdził ani nie zaprzeczył prawdziwości e-maili.

Lukaszuk, który był wicepremierem w gabinecie postępowej konserwatystki Alison Redford, uważa, że jest celem działań polskiego rządu z  powodu swoich działań przeciwko kontrowersyjnemu redemptoryście, Tadeuszowi Rydzykowi.

W 2020 r. Łukaszuk — regularny komentator polityki Alberty w telewizji CBC — i najstarsza żydowska organizacja działająca na świecie,  B'nai Brith z powodzeniem naciskały na archidiecezję Edmonton, aby zabroniła Rydzykowi wygłaszania kazań podczas wizyty w Kanadzie, oraz na stację radiowej w Toronto, aby przestała emitować programy ze stacji Rydzyka, Radia Maryja.

Pozostało 89% artykułu
Dyplomacja
„Die Zeit” publikuje fragment pamiętników Angeli Merkel. Jest o Trumpie i Putinie
Dyplomacja
Jest rekacja brytyjskiego rządu na zmianę doktryny nuklearnej Rosji
Dyplomacja
W związku z wygraną Trumpa na Ukrainie pojawią się wojska NATO? Mowa m.in. o Polsce
Dyplomacja
Kreml po decyzji Joe Bidena ws. ataków na Rosję: Zmieniliśmy doktrynę nuklearną
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dyplomacja
G20: szczyt rozpadu świata