Japonia monitorowała aktywność grupy chińskich okrętów, w skład której - oprócz lotniskowca - wchodziły m.in. niszczyciele rakietowe, po tym jak okręty te przepłynęły pomiędzy japońskimi wyspami Okinawa i Miyako-jima, wypływając na zachodni Pacyfik z wód Morza Wschodnichińskiego 16 grudnia - podał w komunikacie resort obrony Japonii.
Nim okręty wróciły na Morze Wschodniochińskie tą samą drogą, z chińskiego lotniskowca ponad 300 razy startowały i lądowały na nim samoloty oraz śmigłowce - podaje japońskie Ministerstwo Obrony.
Czytaj więcej
W ciągu pięciu lat Japonia wyda na obronność 320 mld dolarów - wynika z planu przedstawionego w piątek przez japoński rząd. To bezprecedensowy wzrost wydatków na armię w powojennej historii Japonii. Formalnie, na mocy narzuconej Japonii przez USA po wojnie konstytucji, Cesarstwo Japonii jest krajem pacyfistycznym.
Resort obrony Japonii zastrzega, że strona chińska w żadnym momencie nie naruszyła japońskiej przestrzeni powietrznej ani wód terytorialnych Japonii.
Japonia poinformowała jednocześnie, że wykryła chińskiego drona WZ-7 w pobliżu wyspy Miyako-jima w niedzielę i potem ponownie, w poniedziałek. To pierwszy przypadek wykrycia poruszającego się na dużych wysokościach drona rozpoznawczego w tym rejonie.