Odebranie Rosji klauzuli najwyższego uprzywilejowania w relacjach handlowych oznaczałoby, że Rosji nie trzeba byłoby zapewniać uprawnień i udogodnień w relacjach handlowych, jakie przyznano innym państwom, z którymi dany kraj utrzymuje relacje handlowe.
CNN informował wcześniej, że w Senacie toczą się ponadpartyjne rozmowy dotyczące bardziej agresywnych działań jeśli chodzi o relacje handlowe z Rosją - po tym jak Biały Dom złagodził ustawę o embargu na rosyjską ropę i gaz usuwając z niej zapisy o zawieszeniu normalnych relacji handlowych z Rosją i Białorusią.
Czytaj więcej
Rosyjskie władze po raz pierwszy przyznały, że sankcje za agresję na Ukrainę utrudniły rosyjskim koncernom eksport ropy i produktów naftowych. Z rosyjskiego surowca rezygnuje, po 50 latach współpracy włoski Eni.
Ustawa wprowadzająca embargo na import ropy i gazu z Rosji została przyjęta przez Izbę Reprezentantów w środę.
Przewodniczący senackiej komisji finansów, Ron Wyden, polityk Partii Demokratycznej ze stanu Oregon przyznał, że prowadzi obecnie rozmowy m.in. z przedstawicielami Białego Domu, o zaostrzeniu zapisów przyjętej przez izbę niższą Kongresu ustawy.