Opinia Partnera
Wysokie obroty na giełdzie, nowe spółki, rosnąca kapitalizacja i główne indeksy spowodowały, że na rynku przybyło nowych inwestorów indywidualnych. Według danych, które KDPW otrzymuje z banków oraz domów i biur maklerskich, na koniec listopada br. liczba rachunków maklerskich wyniosła 1 mln 356 tys. To o ponad 26 tys. więcej niż na koniec 2020 r. i aż o 110 tys. więcej wobec danych z końca roku 2019. Rośnie także aktywność inwestorów – ponad 20 proc. rachunków maklerskich jest aktywnych, czyli zawierane są na nich transakcje. Dwa razy więcej niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu.
Grupa Kapitałowa KDPW tworzy infrastrukturę, bez której nie byłoby w Polsce nowoczesnego, bezpiecznego i efektywnego rynku kapitałowego. Wchodzące w jej skład Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych oraz izba rozliczeniowa KDPW_CCP są kluczowymi dostawcami usług z zakresu rejestrowania, przechowywania, rozrachunku i rozliczania papierów wartościowych. To był także dobry rok dla naszej Grupy kapitałowej. Udało nam się zrealizować wszystkie zamierzone cele, a dzięki wprowadzeniu nowych rozwiązań i usług – mamy nadzieję – podnieśliśmy jakość całego polskiego rynku kapitałowego.
Grupa KDPW wciąż się zmienia, podążając za nieustannie pojawiającymi się i ewoluującymi potrzebami i oczekiwaniami rynku, ale też w związku z koniecznością dostosowania do ciągle zmieniającego się otoczenia, tak prawnego, jak i technologicznego. Każdego roku paleta usług oferowanych przez GK KDPW jest więc coraz szersza. Tak było i w 2021 r.
Papier przechodzi dla historii
1 marca br. wszedł w życie obowiązek powszechnej dematerializacji wszystkich akcji spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych, wynikający z nowelizacji Kodeksu spółek handlowych z 30 sierpnia 2019 r. Od tego dnia wszystkie akcje mają postać elektronicznych zapisów w rejestrze akcjonariuszy lub depozycie papierów wartościowych. Wraz z dematerializacją akcji ukoronowany został proces znoszenia dokumentowej formy papierów wartościowych na polskim rynku kapitałowym, zapoczątkowany wraz z jego powstaniem w 1991 r. Papier wartościowy pozostaje więc papierowy już tylko z nazwy, bo od 1 marca 2021 r. jest już jedynie zapisem w systemach teleinformatycznych.