Pandemia odciska piętno na całej gospodarce. Ogromny wpływ ma także na rynek nieruchomości, w tym komercyjnych. – Tak jak na przełomie 2008 i 2009 r., tak i dziś podczas pandemii żadna gospodarka, a co za tym idzie – żaden sektor komercyjny, nie była przygotowana na tak ogromny test związany z globalnym zarządzaniem kryzysowym – mówi Renata Osiecka, partner zarządzająca firmą doradczą Axi Immo. – Oczywiście przez lata wiele firm mierzyło się z większymi czy mniejszymi kryzysami, np. wizerunkowymi, jednak nie spotkało to tak wielu podmiotów w jednym czasie. Niemniej możemy uznać, że wraz z upływającym czasem i po podjęciu odpowiednich kroków rynek komercyjny przepłynął przez proces zmian. Niektóre sektory dostały dodatkowe paliwo do rozwoju.
Także Daniel Bienias, dyrektor zarządzający firmą doradczą CBRE, uważa, że wywołany pandemią kryzys paradoksalnie udowodnił, jak mocne są podwaliny rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. – Uwidocznił też trendy, jakie można było zauważyć już wcześniej – mówi. – Sytuacja pokazała, że nasz rynek jest uznawany za bezpieczną i dobrą przystań do lokowania kapitału.
Rekordy i zmiany
Jednym z największych wygranych pandemii zdaje się rynek magazynów, za czym stoi rozwój e-handlu. Zamknięci w domach Polacy na potęgę zaczęli kupować w intrenecie.
Renata Osiecka podkreśla, że rynek magazynowy przeżywa dziś najgorętszy okres w swojej historii w Polsce. – Zainteresowanie międzynarodowych inwestorów lokowaniem kapitału na tym rynku jest rekordowe – zaznacza ekspertka Axi Immo.
A Daniel Bienias dopowiada, że branża magazynowa i logistyczna na fali wznoszącej była jeszcze przed pandemią. – Teraz nabrała wiatru w żagle, notując w ciągu ostatnich dwóch lat rekordowe wyniki. Zmienia się rynek biur, bo zmienia się sama praca. Nie trzeba się już meldować w biurze, można pracować z każdego miejsca na świecie. Renata Osiecka zwraca uwagę, że swoisty test na zaufanie na linii pracodawca – pracownik splótł się w czasie z wejściem na rynek pracy nowego pokolenia, tzw. generacji Z, dla którego nowoczesne technologie, digitalizacja czy cyfryzacja to część codziennego życia.