Anna Zbierska

Anna Zbierska

adwokat, audytor śledczy

Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?

Oszustwa internetowe są ścigane z urzędu. Ukaranie sprawców nie jest uzależnione od woli pokrzywdzonego. Zablokowanie podejrzanej transakcji nie wyklucza też odpowiedzialności karnej cyberprzestępców. Mogą oni odpowiedzieć za usiłowanie popełnienia przestępstwa.

Jak ograniczyć wyciek danych w firmie?

Dane medyczne, baza adresów e-mail, loginy lub dane wszystkich kontrahentów firmy – to przykłady danych, których może dotyczyć bezprawne ujawnienie. Dane osobowe stanowią cenny towar na rynku cyfrowym. Czy można ograniczyć ryzyko ich wycieku?

Audyt śledczy po zgłoszeniu sygnalisty

25 września wchodzi w życie ustawa, która obejmie ochroną sygnalistów, którzy ujawniają nieprawidłowości w firmie – w tym mające znamiona przestępstw. Jak zareagować na takie zgłoszenie? Kiedy należy przeprowadzić audyt śledczy?

Czy dyrektor szpitala poniesie odpowiedzialność karną?

Niebezpieczne sytuacje wynikają zarówno z błędów diagnostycznych, jak i organizacyjnych. Czy na podstawie przepisów kodeksu karnego za wszystkie błędy mogą odpowiadać wyłącznie lekarze?

Nie ma biznesu bez ryzyka – jak je prawidłowo ocenić?

Ryzyko stanowi nieodłączny element prowadzenia działalności gospodarczej. Zbyt ostrożnościowe podejście powoduje, że potencjał spółki nie zostaje w całości wykorzystany. Nadmierna brawura w decyzyjności może natomiast skutkować poniesieniem odpowiedzialności cywilnej, a nawet karnej. Czy znalezienie złotego środka jest możliwe?

Szpiegostwo gospodarcze. Jak się przed nim bronić?

Atak, którego celem jest pozyskanie tajemnic przedsiębiorstwa, może pochodzić z zewnątrz, często przy wykorzystaniu nowych technologii. Do szpiegostwa gospodarczego może dojść także wewnątrz firmy – nielojalni pracownicy mogą działać samodzielnie lub we współpracy z osobami spoza organizacji.

Jak zarządzać ryzykiem biznesowym, by nie narazić się na odpowiedzialność karną?

Utworzenie nowej spółki wyłącznie po to, by uniknąć egzekucji może stanowić przestępstwo z art. 301 kodeksu karnego. Kto wówczas poniesie odpowiedzialność karną i jakie przesłanki muszą zostać spełnione? Czy dotyczy to także podziału lub przekształcenia przedsiębiorcy?

Przestępstwa przetargowe. Jak zniwelować zagrożenia?

Kara do 3 lat pozbawienia wolności grozi zarówno za udaremnianie lub utrudnianie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, jak i przetargu prywatnego.

Czy członek wieloosobowego zarządu „płaci” za nie swoje decyzje?

Niezależnie od wewnętrznych podziałów obowiązków między członkami zarządu, każdy z nich powinien wykazywać się dbałością o powierzone mienie. Powoływanie się na brak szczegółowej wiedzy, w zakresie podejmowanych czynności może okazać się niewystarczającą linią obrony.

Jak pozyskać informacje o kontrahencie, bez ryzyka odpowiedzialności karnej?

Niezrealizowane projekty, straty finansowe i wizerunkowe, to tylko niektóre z konsekwencji jakie mogą dotknąć spółkę, która niewłaściwie dobierze swoich partnerów biznesowych.