Arkadiusz Turczyn

Arkadiusz Turczyn

Radca prawny, wykładowca na Uczelni Łazarskiego w Warszawie

Stan klęski żywiołowej w orzecznictwie sądów administracyjnych

Kiedy mamy do czynienia ze stanem klęski żywiołowej i jakie są jego potencjalne skutki prawne? Te pytania w ostatnim czasie znowu nabrały aktualności. Orzecznictwo jest w tych kwestiach bardzo bogate.

Stany nadzwyczajne w wypowiedziach TK

W otaczającej nas rzeczywistości niekiedy niestety konieczne jest podjęcie rozważań w przedmiocie regulacji stanów nadzwyczajnych; regulacji, które stanowią jakąś formę przewidywania, ale których zastosowania w praktyce nikt by nie chciał.

Emerytury i renty - czy waloryzacja świadczeń następuje z urzędu?

Zmiana wysokości emerytur i rent w ramach waloryzacji nie jest uzależniona od złożenia wniosku i nie jest następstwem ujawnienia okoliczności skutkujących zmianą decyzji. Na czym polega waloryzacja tych świadczeń?

Metamorfoza podejścia do ochrony przed używaniem tytoniu i wyrobów tytoniowych

Aksjologia społeczna podlega ciągłym zmianom. Przekładają się one na modyfikację wykładni już istniejących przepisów czy na odpowiednie zmiany legislacyjne odzwierciedlające wartości prezentowane przez strony umowy społecznej, a ujęte w tekstach normatywnych.

Jak wygląda pomoc publiczna w ujęciu administracyjno-prawnym?

To wnioskodawca powinien dołożyć wszelkiej staranności, aby wykazać, że dane inwestycje służą realizacji celów pomocy de minimis. Na czym polega pomoc publiczna państwa? Kto i na jakich zasadach może ją otrzymać?

Możliwość uchylenia się od wykonania obowiązku alimentacyjnego (w ujęciu sądów powszechnych)

Uchylenie się od alimentacji uzasadnia m.in. sytuacja, w której ojciec wielokrotnie znęcał się nad synami, co spowodowało ich traumę i zmuszeni oni byli korzystać z pomocy psychologicznej

Jakie są podstawy „dekomunizacji” nazw obiektów i urządzeń użyteczności publicznej?

Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i związki metropolitalne mają zmieniać nazwy ulic, które upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące „komunizm” lub inny ustrój totalitarny. Nie mogą też upamiętniać nowych miejsc w ten sposób. Czy głos lokalnej społeczności i świadomość społeczeństwa mają wpływ na tzw. dekomunizację?

Obowiązek alimentacyjny

Dostrzegając problemy związane z alimentacją, ustawodawca w nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2008 r. nr 220, poz. 1431) dodał przepis, zgodnie z którym zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, co nie dotyczy obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka. Niezależnie od zmiany społecznego podejścia do alimentacji już dziesiątki lat wcześniej w judykaturze widziano potrzebę łagodzenia tego obowiązku.

Jak diagnosta odpowiada za dopuszczenie niesprawnego auta do ruchu?

Jeśli diagnosta w stacji kontroli pojazdów dopuści do ruchu pojazd bez odpowiedniego przeprowadzenia badania technicznego, starosta cofa jego uprawnienie do wykonywania tych badań. Ale czy zawsze?

Istota obowiązku alimentacyjnego

Treść art. 128 k.r.o., zgodnie z którym obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny), obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo, funkcjonuje bez zmian w polskim systemie prawnym już od 1965 r. Wydaje się, że ta formuła przepisu powinna być w związku z tym dostatecznie wyjaśniona i ugruntowana w praktyce.