Oznacza to, że pracownik nabywa prawo do urlopu w wymiarze 1/12 z 20 lub 26 dni po przepracowaniu pełnego miesiąca.
Wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego oznacza liczbę dni przysługującego wypoczynku, określonego w art. 154 § 1 k.p. uzależnionego od ogólnego stażu pracy pracownika. Zgodnie z kodeksem pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat i 26 dni, jeżeli jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się okres pozostawania w stosunku pracy u poprzednich pracodawców i u aktualnego pracodawcy. Do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się z mocy art. 155 k.p., wskazaną w tym przepisie liczbę lat z tytułu ukończenia określonego poziomu szkoły. W okresie zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu, uwzględnia się także tzw. okresy zaliczalne, które nie są okresami pozostawania w stosunku pracy, ale z mocy przepisów szczególnych podlegają zaliczeniu do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Przykładem takiego okresu zaliczanego do stażu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, jest okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych i stypendium przez stażystę (ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 645).
Jeżeli pracownik z wykształceniem wyższym ma dodatkowy okres zaliczalny, np. roczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych i stypendium, to zdaniem resortu wymiar urlopu pracownika podejmującego pierwszą pracę po przepracowaniu pełnego miesiąca należy liczyć z wymiaru 20 dni, ponieważ w dniu ustalenia prawa do tego urlopu nie posiada on 10-letniego stażu urlopowego. Pracownik w dniu rozpoczęcia pracy ma dziewięcioletni staż pracy (na który składa się 8 lat z tytułu ukończenia studiów oraz rok z racji pobierania zasiłku oraz świadczenia) uprawniający do 20 dni urlopu wypoczynkowego.
W roku kalendarzowym, w którym pracownik podjął po raz pierwszy pracę zawodową, nabywa urlop wypoczynkowy z upływem każdego miesiąca pracy, w wysokości 1/12 z przysługującego mu wymiaru. Zatem opisany pracownik nie może nabyć oraz mieć wyższego wymiaru urlopu, niż wynika z przepisów kodeksu pracy. Nie ma bowiem podstaw, aby przyjąć, że pracownikowi ze stażem urlopowym poniżej 10 lat przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni i ten wymiar będzie stanowił podstawę ustalania wysokości urlopu po miesiącu pracy. Z dniem podjęcia pierwszej pracy wysokość urlopu wypoczynkowego tego pracownika wynosi 1/12 z 20 dni po przepracowaniu pełnego miesiąca. Z 1 stycznia kolejnego roku kalendarzowego pracownik ten w dalszym ciągu ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Prawo do 26 dni urlopu nabywa po roku pracy.
jeInformujemy, że poglądy prawne ministerstwa nie są wiążące zarówno dla stron stosunku pracy, organizacji pracodawców i pracowników, Państwowej Inspekcji Pracy, jak i dla sądów pracy.