Taki krok to pokłosie głośnego dokumentu Marcina Gutowskiego pt. „Franciszkańska 3”. Padła w nim teza o tym, że Jan Paweł II, w czasie, gdy był jeszcze metropolitą krakowskim, wiedział o przypadkach molestowania seksualnego przez księży, ale informacje te ukrywał. W uchwale radni zobowiązali burmistrza do pozwania autorów reportażu za naruszenie kultu pamięci osoby zmarłej, czyli urodzonego w Wadowicach Karola Wojtyły, honorowego obywatela tego miasta. Ich zdaniem gmina ma prawo i „moralny obowiązek do zachowania dobrej pamięci o zmarłym”.
Pozwać może rodzina albo partner
Takie podejście do zagadnienia może jednak wywołać szereg wątpliwości, na które wskazuje radca prawny Michał Sobierajski z kancelarii Goldwin Wesołowski i wspólnicy S.K.A. Przypomina, według art. 23 kodeksu cywilnego dobre osobiste, takie jak m.in. zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek i tajemnica korespondencji, chronione są przez prawo cywilne niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Mowa tu jednak o tzw. katalogu otwartym, co oznacza, że mogą istnieć też dobra, które nie zostały wprost w nim wymienione. A jednym z nich, „wypracowanym” już w orzecznictwie jest właśnie tzw. kult osoby zmarłej. Nie chodzi tu jednak o ochronę dóbr osobistych takiego człowieka, ale o prawo osób mu bliskich do czczenia pamięci po nim.
Za takich bliskich w orzecznictwie uznaje się jednak głównie członków rodziny, ewentualnie partnerów czy bliskich przyjaciół. I to tutaj zdaniem Michała Sobierajskiego leży sedno problemu, na który natknąć mogą się radni.- O ile można bowiem mówić o naruszeniu uczuć (prawa do czczenia pamięci) osoby bliskiej zmarłemu, to w mojej ocenie uczuć takich nie możemy przypisywać gminie, która jest podmiotem abstrakcyjny – osobą prawną – argumentuje ekspert.
Czytaj więcej
Rada Miejska w Wadowicach podjęła uchwałę, w której zobowiązała burmistrza miasta do pozwania autorów reportażu "Franciszkańska 3".
Zaznacza przy tym, że wprawdzie dobra osobiste osób prawnych podlegają ochronie zgodnie z art. 43 kodeksu cywilnego, to w orzecznictwie przyjmuje się dość jednolicie, że są to wartości niemajątkowe, dzięki którym „osoba prawna może funkcjonować zgodnie ze swoim zakresem działania”. Z reguły chodzi więc o dobre imię i wizerunek.