Praca obrońcy w dużych i skomplikowanych procesach karnych pozwala od czasu do czasu poddać testowi tradycyjne, dobrze funkcjonujące w prostszych przypadkach instytucje prawa. Efekty takich testów i praktyka prokuratury oraz sądów potrafią zdumiewać.
W filmie „Kubuś i przyjaciele” w wyniku serii niefortunnych zdarzeń bohaterowie: Kubuś Puchatek, Kłapouchy, Królik, Sowa oraz Kangurzyca z Maleństwem, lądują w wielkim dole, który miał być pułapką dla (zmyślonego przez Sowę) potwora Bendezara. Żaden z nich nie wie, jak wyjść. Na górze pozostaje jednak Prosiaczek i usiłuje pomóc przyjaciołom. Gdy znajduje linę, wydaje się, że wszystko zmierza ku szczęśliwemu zakończeniu. Przyjaciele krzyczą, by Prosiaczek wydobył ich wszystkich. Wówczas Prosiaczek dokonuje obliczeń i… na krawędzi dołu kładzie sześć krótkich linek, które powstały w wyniku pocięcia przezeń dłuższej liny. Te nie nadają się do wydobycia kogokolwiek. Pech chce, że Prosiaczek nie umie wiązać węzłów.
Czytaj więcej
Skoro Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało nowelizację przepisów o tymczasowym aresztowaniu, co ma prowadzić do zmiany nieprawidłowej praktyki aresztu, może niezastosowanie go wobec byłego wiceministra byłoby dobrym początkiem? – pisze adwokat Michał Zacharski, dr nauk prawnych.
Od kilku lat bronię w jednym z największych postępowań karnych w branży paliwowej. Chciałbym zaproponować studium przypadku, ale pewne jego elementy musimy uprościć.
Wyobraźmy sobie postępowanie karne, które zaczęło się w jednej jednostce organizacyjnej prokuratury, ale staje się dla śledczych na tyle duże, że dochodzi do jego podziału na dwa postępowania. Dla wygody prokuratorów. Następnie pojawia się pokusa, by z jednego z tych postępowań wydzielić jeszcze jedno. Po tych operacjach okazuje się, że mamy trzy śledztwa, które wyrosły z tego samego pnia. Ponieważ rzecz dotyczy uszczupleń w VAT przez kilka lat, prokuratura A zajmuje się okresem od 10 listopada 2011 r. do 25 listopada 2012 r., prokuratura B zajmuje się okresem od 19 listopada 2012 r. do 25 lutego 2013 r., prokuratura C okresem od marca 2013 r. do kwietnia 2017 r. W każdym przypadku zaś zarzuty dotyczą zachowań, które z punktu widzenia ustaleń śledczych stanowią zaledwie część jednego czynu, tj. czynu ciągłego w rozumieniu art. 12 § 1 k.k.